eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
dr. Jakab Ferenc virológus
Nyitókép: Gűth Ervin

Jakab Ferenc: mindenki hordjon maszkot, ez a másodlagos védelmi vonal

Terjedelmes interjút adott a virológiai kutatócsoport vezetője a pécsi egyetem tévéjének. Szerinte a tudományos tapasztalás mára megváltoztatta a szakmai álláspontot.

Számot adott a koronavírus elleni gyógyszerkutatás állásáról Jakab Ferenc, a virológiai kutatócsoport vezetője a Pécsi Tudományegyetem televíziójának.

Három pilléren nyugszik a munkájuk, az első a lehetséges hatóanyagok tesztelése.

I.

"Nagyon fontos volt a vírus genetikai állományának meghatározása, és elindítottuk azt a folyamatot, amelyben a betegek vérében termelődő antitesteket tudjuk mérni a már felgyógyult emberek szervezetében" - mondta Jakab Ferenc.

A hatóanyag kutatása folyamatban van, összesen 300 szert kell vizsgálniuk folyamatosan. A legígéretesebb harmincat már kiemelték, ezeket vizsgálják tovább, az eredmények a kutatók számára biztatóak.

"Találtunk már néhány olyat, amely csökkenti a vírus fertőzését a sejtekben, de ezek a kutatások még nagyon gyerekcipőben járnak" - húzta alá.

Azonban azt is elmondta, hogy

három olyan szer, ami nemzetközileg igen ígéretesnek látszik, alkalmazása komoly mellékhatásokkal jár,

ezért nem lehet olyan könnyen bevetni a gyógyításban. "Pont ezek az ellentmondások, amelyeket tudományosan fel kell oldani" - tisztázta.

II.

A vírus genetikai vizsgálata során 32 teljes mintát tudtak feltérképezni eddig, ebből pedig kiderült, hogy teljesen máshogyan terjedt a vírus Magyarországon, mint Olaszországban; itthon több kisebb gócpont volt, nem egy nagy. Ez arra utalhat, hogy

a külföldről hazatérő magyarok, illetve az átutazók hurcolhatták be a betegséget.

Elárulta azt is, hogy már március közepén jelen lehetett a vírus mindenütt az országban, de a járványügyi intézkedések a gyors terjedést sikeresen megfékezték.

III.

A más felgyógyult emberekben azt vizsgálják, hogy milyen mennyiségű és milyen szintű antitesttel válaszolt a szervezet a fertőzésre.

"Vizsgálataink azt mutatják, hogy azokban a személyekben, akik tünetmentesen vagy enyhe lefolyással vészelték át a betegséget, azok antitestválasza is egy picikét alacsonyabb. Nem tudunk olyan mennyiségű antitestet mérni, mint azoknál, akik esetleg intenzív ápolásra szorultak" - fejtette ki.

Kérdésre válaszolva elmondta, feltételezések szerint aki átvészelte a betegséget, 1-3 évre védettséget kap, de aki enyhébb tünetekkel élte túl, annak a védettségi szintje alacsonyabb.

A maszkviselés kérdésében úgy látja, a tudományos tapasztalás megváltoztatta az ezzel kapcsolatos szakmai véleményét. "Jelen pillanatban azt gondoljuk, hogy

mindenki nyugodtan hordjon maszkot! Kiderült, hogy mindenki tud fertőzni,

a magát egészségesnek érző ember is fertőzhet" - jelentette ki. A maszkot másodlagos védelmi vonalnak nevezte, az első a lakásunk ajtaja.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×