Infostart.hu
eur:
384.95
usd:
332.05
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Nyitókép: Borsonline.hu

Kutyákat vizsgálva tárták fel az elhízás hátterében álló egyik személyiségjegyet

Az elhízott kutyák viselkedése hasonlóságot mutat a túlsúlyos ember egyes személyiségjegyeivel - derült ki az ELTE és a Padovai Egyetem közös kutatásából.

Nemcsak az embereknél jelent problémát a túlsúly, hanem az állatvilágban is egyre inkább jelen van. Az ELTE etológia tanszék és a Padovai Egyetem kutatói arra tettek kísérletet, hogy kiderítsék, mi áll az ebek elhízásának hátterében.

Pongrácz Péter, az ELTE etológiai tanszékének docense elmondta, a kísérletnél két helyszínt alakítottak ki a kutyáknak: az egyiken mindig jutalmazt kap, a másikról pedig megtanulja, hogy ott soha nem fog jutalmat találni.

"Amikor a két helyet a kutya már magabiztosan el tudja különíteni, beteszünk egy tálat középre, és azt vizsgáljuk, hogy a bizonytalan jutalmazottságú helyet a kutya hogyan fogja megközelíteni. Ilyenkor vagy gyorsan kikocog jutalomban bízva, vagy lassan odasomfordál, mert tudja, hogy nem lesz nyerő hely" - mondta Pongrácz Péter

"Az elhízott kutyák viselkedése azért mutat bizonyos hasonlóságot az elhízott emberek viselkedésével, vagy a jutalmazással, mert az elhízott kutyák nagyon érzékenyek arra, hogy milyen minőségű a jutalom, és maximalizálják a megszerezhető jutalom mennyiségét és minőségét is.

Ez a jutalomérzékenység pedig egyik jellemző tulajdonsága az elhízott emberek személyiségének is"

- hangsúlyozta a docens. Az elhízott páciensek egyik jellemző személyiségvonása az impulzivitás, ennek az egyik alkotóeleme a jutalom mértékére és minőségére való érzékenység. Ez pedig úgy tűnik, hogy a kutyáknál is így van.

"Az elhízott kutyák arról ismerhetők meg, hogy mennyire veszik komolyan azt, hogy a jutalom jó minőségű legyen"

- mondta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×