eur:
411.35
usd:
392.64
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Dinoszauruszok után kutatnak Villányban

Dinoszauruszok után kutatnak Villányban

A napokban fejezte be az idei, kéthetes kutatómunkáját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Dinoszaurusz Kutatócsoportja Villány határában. Fontos leletek kerültek elő, ezek többsége egykori tengeri hüllőktől származik.

"238 millió éves leletekről beszélhetünk, amelyek törékenyek, nehéz őket rögzíteni és ragasztani, ezért kimentésük lassú és aprólékos munkát kíván. A csontok az egykor élt állatok szétesett csontvázainak darabjai, amelyek az egykori, meleg, trópusi, sekély tenger aljzatán szétszóródtak" - mondta a bama.hu-nak Ősi Attila, az ELTE Őslénytani Tanszékének docense, a kutatócsoport vezetője.

A tengeri hüllőcsontok mellett néhány olyan lelet is előkerült, amelyek szárazföldi gerinces állatoktól származnak. Ezek azért jelentősek, mert egy olyan földtörténeti korból származnak, amikor az első dinoszauruszok vagy repülő hüllők megjelentek. A leletek révén új információkat tudhatnak meg az állatoknak a korai történetéről.

A kutatások 2012-ben kezdődtek el. A kutatók az évi 2-300 lelet között 10–15, kiemelten fontos leletre bukkannak. 

Az idei év egyik szenzációja egy négy-öt méteres ragadozó hüllő közel félméteres alsó állkapcsa.

Találtak emellett egy koponyaelemet, amely egy törőfogú tengeri hüllő maradványa, benne hatalmas, lapos őrlőfogakkal. Ezek az állatok a Bakonyból ismert, kavicsfogú álteknős, a Placochelys közeli rokonai voltak. Továbbá egy nagyon bizarr állat, a Tanys-tropheus megnyúlt nyaki csigolyái is előkerültek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×