eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Pixabay

Katasztrofális a szakadék az európai topbajnokságok és mindenki más között

Az öreg kontinens - KPMG szerint - legértékesebb klubjainak köre pontosan megmutatja, miért fogja az UEFA átszabni a ma ismert Bajnokok Ligája, Európa-liga rendszert.

38, világszerte ismert futballklub éves pénzügyi beszámolójába kukkantott bele a KPMG, ezek közül 32-t helyezett glédába egy úgynevezett vállalati értékrangsor alapján, amelynek szempontjai: népszerűség, sportpotenciál, közvetítési jogok és stadiontulajdon.

Az évek óta állandó szempontrendszer szerint összeállított, az Infostartnak is megküldött rangsorban

a 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban is Bajnokok Ligáját nyerő Real Madrid megelőzte a Sir Alex Ferguson nyugdíjba vonulása óta igazán csak önmagát kereső Manchester Unitedet,

a Barcelona - elsősorban a bérköltségek elszabadulása miatt - visszacsúszott a negyedik helyre, előrébb engedve a Bayern Münchent.

A felmérés szerint a top 32 klub értéke 9 százalékot emelkedett az elmúlt évben, vagyis úgy tűnik, a focibiznisz továbbra is egy növekvő üzletág, dinamikusabban növekvő, mint az európai gazdaság.

A jelentésből kiderül, csak a Real Madrid és a Manchester United vállalati értéke haladja meg a 3 milliárd eurót, de

immár nyolcan is vannak 2 milliárd fölött - idén a most Európa-liga-döntős Chelsea és a Bajnokok Ligája-finalista Liverpool csatlakozott ehhez a kategóriához.

Utóbbi csapat a második legnagyobb növekedéssel (33 százalék) a lista 15. helyére ugró olasz Inter mögött (41 százalék).

Érdekes, hogy a top 10 összetételében nem, csak a pozíciókat tekintve történt változás, az egyedüli helyben maradó a Manchester City volt - ötödikként. Továbbá az is, hogy a két-két BL- és EL-döntős angol csapat egymást követi a top 10-en belül - a 6. a Chelsea, őt követi a Liverpool, az Arsenal és a Juventus elé lépő Tottenham.

A Real Madrid kitűnő eredményéhez többek között az járult hozzá, hogy masszív UEFA-díjazást zsebeltek be a BL-elsőségek után, és javítottak portabilitásukon, illetve sikerült egy kumulált 29 százalékos árbevétel-növekedést is elérniük, többek közt az elmúlt négy év alatt megnövekedett hirdetési bevételeknek köszönhetően.

Az európai nemzetek közötti klubfoci átszabását a topligák javára a mostani számok is alátámasztják:

a top 32-ben mindössze 5 olyan csapat van, amely nem az 5 nagy bajnokság egyikéből jön

(angol, spanyol, olasz, német, francia pontvadászat), értékük összesen alig 4 százalék. Az angol Premier League 9 csapatot ad, ráadásul a top 32 összértékének 43 százalékát.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×