393.76
368.25
66376.55
2024. április 24. szerda György
Ligetvári Patrik (b2) és a svéd Max Darj (k), Lékai Máté (b) és Bánhidi Bence (j) a német-dán közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének 5. fordulójában játszott Magyarország - Svédország mérkőzésen Koppenhágában 2019. január 17-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Nagy küzdelemben kaptak ki a svédektől a magyar kézisek

A magyar férfi kézilabda-válogatott 33-30-ra kikapott az Európa-bajnoki ezüstérmes svéd csapattól a német-dán közös rendezésű világbajnokság csoportkörének ötödik, utolsó fordulójában.

A magyar csapat az első félidőben kézben tartotta a mérkőzést, ötletes és jól kivitelezett támadásainak köszönhetően négy góllal is vezetett a végső győzelemre is esélyes svédek ellen. Az első félidő végén azonban Bodó Richárd lesérült, ezért a szokásostól eltérő felállásban kellett folytatnia a magyaroknak. A második félidőben már inkább az ellenfél diktált, és bár sikerült kiegyenlíteni, végül három góllal nyertek a svédek.

A magyar együttes legeredményesebb játékosa Lékai Máté volt nyolc góllal, és az újonc Máthé Bence is jól szerepelt, hat gólt lőtt.

A magyarok már szerdán biztosították továbbjutásukat a koppenhágai D csoportból, amelyben végül két győzelemmel, két döntetlennel és egy vereséggel zártak. A herningi középdöntőben az olimpiai bajnok és társházigazda Dániával, az előző világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával, valamint Tunéziával találkoznak, és egy pontot visznek magukkal.

A két együttes 42. egymás elleni meccsén - 17 magyar siker és négy döntetlen mellett - 21. alkalommal győztek a svédek.

Székely percekre lehúzta a rolót

A svédek kapusa, Mikael Appelgren remekül kezdte a mérkőzést, csapattársai pedig jól védekeztek és gyors ellentámadásokat vezettek, ennek ellenére a magyar válogatott tíz perc után 6-3-ra vezetett, mert játékosai 4-0-s sorozattal használták ki, hogy a bravúrosan védő Székely Márton több mint hat percig nem kapott gólt.

Kristján Andrésson szövetségi kapitány a 14. percben négygólos hátránynál időt kért, ezt követően csapata emberelőnybe és lendületbe került, majd egyenlített, amikor Bánhidi Bence után Sipos Adriánt kétszer is kiállították (11-11).

Nem ment elég jól a védekezés

Az első félidő hajrájában bokasérülés miatt Bodó Richárd kivált a játékból - az első diagnózis szerint nem súlyos az eset -, a svédek pedig egygólos előnyre tettek szert a szünet előtt. A magyarok védekezésben olykor nem tudták megfelelően követni a rendkívül gyors skandinávokat, támadásban viszont kreatív akcióik voltak.

A második felvonás elején egyik kapu előtt sem működött hatékonyan a védekezés, ez magyar szempontból azért volt bosszantó, mert a támadójáték ekkor olajozott volt. A találkozó háromnegyedénél Nagy Lászlót kiállították, Hornyák Péter gólját a spanyol játékvezetők nem adták meg, a csapat mégis felzárkózott 27-26-ra, ebben az ellenfél pontatlan lövései is közrejátszottak.

Fontos egyenlítés után léptek el a svédek

Nagy Lászlónak a jobbszélső posztjáról szerzett góljával egyenlített a válogatott (29-29), Székely ismét bravúrokat mutatott be a kapuban, de a svédek továbbra is előszeretettel szimulálták, hogy szabálytalankodtak velük szemben, amit a bírók szinte mindig magyar kiállítással jutalmaztak. A hajrában a skandinávok a maguk javára fordították az eredményt és végül három találattal győztek.

A svédek legeredményesebb játékosa Lukas Nilsson volt hét góllal, a Telekom Veszprém beállója, Andreas Nilsson háromszor volt eredményes. Székely Márton 43 lövésből 12-t védett.

A magyar válogatott múlt pénteken 25-25-ös döntetlent játszott Argentínával, vasárnap Angolát 34-24-re, hétfőn Katart 32-26-ra legyőzte, szerdán 30-30-as döntetlenre végzett Egyiptommal, így a csoport második helyén végzett.

A torna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2-7. helyezettek pedig részt vehetnek a jövő tavasszal sorra kerülő selejtezőtornákon.

A magyar válogatott a herningi II. csoportban szombaton az olimpiai bajnok Dániával, vasárnap az Afrika-bajnok Tunéziával, jövő szerdán pedig az előző világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával találkozik. A csoport első két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadik az ötödik helyért, a negyedik pedig a hetedik helyért játszhat jövő szombaton.