Infostart.hu
eur:
360.74
usd:
304.65
bux:
139194.98
2026. április 17. péntek Rudolf
Az Örkény Színház nézőtere az átépítés előtt 2017. április 1-jén. A színház Madách téri épületét a nézőtér átépítése miatt őszig bezárják, addig a társulat a Városmajorban felállított színházi sátorban kap helyet.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Eldőlt, ki lesz az Örkény Színház éléről távozó Mácsai Pál utódja

Egyetlen pályázó volt az igazgatói pozícióra, akit a Fővárosi Közgyűlés a 2023. december 13-i ülésén meg is választotta.

Ahogy korábban bejelentette, az Örkény Színházat létrehozó és 20 éven keresztül igazgató Mácsai Pál jelenlegi mandátumának lejárta után átadja a színházvezetői feladatait. Felkérésére Gáspár Máté készített ügyvezetői pályázatot, amiben művészeti vezetőként a színház színész-rendezőjét Polgár Csabát, gazdasági vezetőként pedig a jelenleg is ezt a munkakört ellátó Bagi Andreát jelölte meg. „A program az elmúlt két évtized eredményeit megőrizve megújító, 21. századi városi színház modelljének kidolgozására tesz javaslatot” – olvasható a teátrum közösségi oldalán.

Miután a koncepciót a szakmai bizottság 6 igen szavazattal 1 tartózkodás mellett támogatta, a Fővárosi Közgyűlés december 13-i ülésén Gáspár Mátét az Örkény István Színház Nonprofit Kft. ügyvezetőjének, 2025. március 1. napjától 2030. február 28. napjáig terjedő határozott időtartamra egyhangúlag megválasztotta – teszik hozzá.

Mácsai Pál, a jelenlegi igazgató az Index megkeresésére korábban azt mondta: az Örkény színház példaként szeretné azt a modellt felmutatni, hogy az új és a régi igazgató együtt dolgozik, hogy már közösen tudják megtervezni a 2024/25-ös évadot.

Az idő előtti kiírásra ugyanakkor magyarázat lehet a 2024. június 9-i önkormányzati választás is, ami után változhat a Fővárosi Közgyűlés összetétele, ezzel pedig a fővárosi fenntartású Örkény Színház vezetésének jövőbeni sorsa is az új, akár fideszes többségű közgyűlés kezébe kerülhetett volna – jegyzi meg a lap.

A közgyűlésen más személyi döntések is születtek: a Trafó Kortárs Művészetek Háza élére a távozó Barda Beáta utódjának Erdődi Katalint választották meg (mellette még Boross Martin pályázott), illetve kérésének megfelelően 2024. február 28-ával közös megegyezéssel megszüntették Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója munkaviszonyát. Az ő utódlásáról a későbbiekben döntenek.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter: a parlament alakuló ülésén tervezem letenni a miniszterelnöki esküt – több miniszter és tárcája is végleges

Nem tart igényt a Tisza Párt a korábbi ciklusokhoz hasonló arányú parlamenti alelnöki pozíciókra, és megígérte: véget ér a pénzszórás a parlamentben, erről számokat is nyilvánosságra hozott. Sulyok Tamás korrektségére számít abban, hogy először vele közli az alakuló ülés és a miniszterelnöki eskütétel napját, az eskütétel egyébként a Szent Korona előtt lesz, elhangzik a székely és a magyar Himnusz is. Kiderült: Kármán András pénzügyminiszter lesz, Kapitány István pedig gazdasági. Megerősítette Magyar Péter azt is, hogy már folyamatban van a megválása EP-képviselői mandátumától, így tudja csak letenni a hivatali esküt miniszterelnökként.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×