Szijjártó Péter hétfőn Budapesten fogadta ruandai kollégáját, Olivier Nduhungirehét, akivel a kétoldalú együttműködés erősítéséről tárgyalt. A találkozót követően a külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: Magyarország Afrika több pontján vállal szerepet az életkörülmények javításában, ami alapfeltétele annak, hogy a kontinens gyorsan növekvő lakosságát helyben lehessen tartani, megelőzve ezzel az újabb migrációs hullámokat.
Olivier Nduhungirehe ruandai külügyminiszter korábban megerősítette, hogy tárgyalások folynak a kiutasított migránsok átvételéről az Egyesült Államokból. Ez nem lenne precedens nélküli, ugyanis már volt egy iraki származású deportált, akit az Egyesült Államokból a kelet-afrikai országba toloncoltak ki márciusban – ismertette a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban. Gönczi Róbert emlékeztetett: Omar Abdulsattar Ameen 2014-ben menedékes státuszt kapott az Egyesült Államokban, ugyanakkor az iraki kormány jelezte, hogy nagy valószínűséggel kötődése van az Iszlám Állam terrorszervezethez, ezért végül kiutasították az USA-ból, ezután került Ruandába.
„A ruandai külügyminiszter bejelentése a migránsok befogadásáról illeszkedne egy nagyobb összképbe, ami tekinthető Donald Trump második elnöki ciklusa bevándorláspolitikai reformjának” – magyarázta az elemző. Marco Rubio amerikai külügyminiszter minél több harmadik országgal igyekszik megállapodni jellemzően kiutasított személyek átvételéről, akiket nem lehetne közvetlenül nemzetközi jog alapján visszaadni azokba az országokba, ahonnan érkeztek, ugyanis azok nem biztonságos harmadik országok.
Fejlődő afrikai ország, diktatórikus jegyekkel
„Ruanda stabil gazdaságú országnak számít, viccesen szoktak úgy is fogalmazni, hogy Ruanda Afrika Szingapúrja, hiszen hasonló jegyekkel rendelkezik, aprócska, stabil gazdaságú ország erős autoriter vezetés alatt” – állapította meg Gönczi Róbert hozzátéve, hogy Ruanda rendkívül nyitott a kitoloncoltak befogadására, ami financiális előnyöket is jelent.
Az Egyesült Királyságban a még a konzervatív kormányokhoz köthető a Ruanda-terv végül azért nem tudott megvalósulni, mert
a brit legfelsőbb bíróság nem minősítette biztonságos harmadik országnak Ruandát. A testület arra hivatkozott, hogy az afrikai ország nem biztosítja a vissza nem küldhetőség elvét.
A nemzetközi jogi alaptétel akadályozza meg, hogy ne lehessen visszaküldeni az érintetteket olyan területekre, amelyek nem biztonságosak. Hasonló tárgyalásokat folytatott korábban Ruandával Izrael és Dánia is.
A Migrációkutató Intézet elemzője kitért arra is, hogy Washington mindig nyújt valamilyen kedvezményt, támogatást, amiért cserébe kéri a kiutasítottak befogadását. A Salvadorral kötött megállapodás szerint az Egyesült Államok évi hatmillió dollárral támogatja az ország börtönprogramját, amelyért cserébe befogadnak venezuelai kartelltagokat, akik az Egyesült Államok területén tartózkodnak.