eur:
401.16
usd:
345.6
bux:
97966.62
2025. június 24. kedd Iván
CATANIA, ITALY - MAY 13: Mount Etna erupts again with intense Strombolian activity concentrated in the area of the Southeast crater near Catania, Italy on May 13, 2025. The event was characterized by frequent Strombolian explosions, from several vents within the crater, with two flows escaping from the Southeast crater one heading south the other eastward, the column of gas and ash propagated in a southeast direction falling back on wind-exposed villages. Strong rumblings generated by the explosions were heard as far away as Catania. The airborne alert that rose to red in the late evening of May 12 subsided just before dawn on May 13. This is the 15th paroxysm from the southeast crater during this year, the second in May 2025. (Photo by Salvatore Allegra/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Salvatore Allegra/Anadolu via Getty Images

Vulkánkitörés és földrengés egy napon: eluralkodott a pánik Dél-Olaszországban

Az Etnán március óta ciklikus vulkánkitörések zajlanak, azaz rövid, néhány óráig tartó robbanásos kitörések vannak, amelyeket három-öt nyugodt nap választ el egymástól – mondta az InfoRádióban Harangi Szabolcs geológus. Az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára a Nápoly környéki földrengésekről is beszélt, melyekkel kapcsolatban kiemelte: a 4-es magnitúdójú földmozgások sokkal nagyobb energiát fejtenek ki, mint a térségben megszokott rengésrajok.

Hétfőről keddre virradóan újra kitört az Etna. A tűzhányón ciklikus vulkánkitörés zajlik. Ez azt jelenti, hogy rövid, néhány óráig tartó robbanásos kitörések történnek, amelyeket három-öt nyugodt nap választ el egymástól. Az Etna a legmagasabb – több mint 3300 méter – aktív európai vulkán, ahol mostanában elég sűrűn vannak kitörések. Legutóbb, februárban hetekig ömlött a láva. Mindez azért is komoly probléma, mert a kitörések miatti mentéseket gyakran akadályozza a turisták nagy száma.

Harangi Szabolcs az InfoRádióban elmondta: az Etnán március óta figyelhető meg a ciklikus kitöréssorozat, és azóta kedden volt a tizenharmadik kitörési fázis. A geológus megjegyezte, hogy hasonló folyamatok észlelhetők 2024 decembere óta a Hawaii-szigeteken található egyik pajzsvulkánnál, a Kilaueánál, ahol azóta 21 kitörés történt. Mindkét tűzhányónál felforr ilyenkor a magma a magmatározóban, így pedig gázgazdag lesz, és

magmahab jön fel a felszínre, közben elkezd spriccelni veszélytelenül, így látványos vulkánkitöréseket lehet látni.

A vulkanológus hozzátette: ez ahhoz hasonló jelenség, mint amikor felrázzuk a pezsgős palackot, kihúzzuk a dugót, majd elkezd spriccelni és össze-vissza folyni a pezsgő. Kedden szép, derült idő volt az Etna környékén, így tisztes távolságból meg lehetett figyelni a látványos, turistacsalogató vulkáni működést.

Harangi Szabolcs kiemelte: az Etna az egyik legjobban megfigyelt vulkán, a helyi obszervatóriumban 24 órás szolgálat van, folyamatosan monitorozzák a történéseket a szakemberek. Egyebek mellett a földremegések jeleit is állandóan nézik. Amikor ugyanis a magmahab a felszínre tör, akkor berezonálja a kőzettesteket, ez által folyamatos rezonancia jön létre, melynek amplitúdója fokozatosan nő. A jelek alapján tehát lehet arra következtetni, hogy mikorra várható valamilyen rendkívüli természeti jelenség.

Nem sokkal az Etna újabb kitörését követően 4,4-es erősségű földrengés volt Nápoly környékén. A földmozgás középpontja a Campi Flegrei vulkán környéke volt, ahol az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárának tájékoztatása szerint időszakosan történnek földrengésrajok. Mint fogalmazott, egy bizonyos ideig nem tapasztalni semmilyen különös jelenséget, aztán hirtelen megszaporodnak a földrengések.

Kedden egy 3,6-os és egy 4,4-es magnitúdójú rengés is bekövetkezett Nápolynál. Harangi Szabolcs elmondta: ezen a környéken ez teljesen természetes. Ilyen esetekben emelkedik a földfelszín, és a gázok mozgásához kapcsolódóan pattannak ki időszakosan földrengések. Campi Flegrei egy kalderákból, azaz kiszélesedett kráterekből álló vulkáni terület Dél-Olaszországban, és elfogadott, normális dolog, hogy ilyen jelenségek fordulnak elő időnként.

Nápoly és térségének lakossága tulajdonképpen megtanult együtt élni a különféle természeti folyamatokkal és azok következményeivel. Kedden azonban mégis kialakult egy kisebb pánik, a régió vasúti közlekedését le kellett állítani, továbbá evakuálták a helyi iskolákból a gyerekeket, más közintézményekből pedig az embereket. Harangi Szabolcs úgy fogalmazott, természetes, hogy jelen van a veszélyérzet, hiszen egy 4,4-es magnitúdójú földrengés nagyobb a szokásosnál, ráadásul a rengésrajok általában csak 2-es erősségű földmozgásokat produkálnak.

A 4-es magnitúdójúak viszont ehhez képest jóval nagyobb, mintegy ezerszeres energiát jelentenek, illetve sekély mélységben pattannak ki.

A geológus hozzátette: a 4-es erősségű földrengéseket sokkal inkább lehet érezni az adott térségben, ahol az epicentrum van, így teljesen normális, hogy az emberek megijednek. Kedden szerencsére nem történt nagyobb tragédia, egy lakatlan ház omlott össze helyi beszámolók szerint. „Az ilyen földrengéseket megérzik az emberek, és azt teszik, amit ilyenkor kell: kirohannak az utcára. Ilyen esetben mindig meg kell várni biztonságos helyen, amíg véget nem ér az esemény. Ez persze jó néhány óráig, adott esetben akár egy-két napig is eltarthat” – mondta Harangi Szabolcs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Varga Mihály: csak 2027-ben ereszkedhet az infláció a 3 százalékos jegybanki célra

Varga Mihály: csak 2027-ben ereszkedhet az infláció a 3 százalékos jegybanki célra

Ami a hazai reálgazdaságot illeti, "elhúzódóan visszafogott a teljesítmény", korábban sem egységes szerkezetben - közölte a jegybanki Monetáris Tanács alapkamattartó döntésének háttere ismertetésekor Varga Mihály jegybankelnök. Csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozza inflációs jelentését. Elöljáróban Varga Mihály elmondta, hogy a toleranciasávba is aligha tér vissza gyorsan a pénzromlás üteme. Az árrésstop kivezetésével kapcsolatban annyit szögezett le: az MNB-nél is olvasnak híreket, de döntésekből indulnak ki.

Resperger István: a háború sokkal fontosabb dolog, minthogy katonákra lehetne bízni

Június 22-én, vasárnap három iráni atomlétesítmény, a fordói, a natanzi és és az iszfahani ellen hajtott végre támadást az amerikai légierő, bunkerromboló bombákkal. A történésekről és azok lehetséges hatásairól, kimeneteléről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Resperger István ezredes, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központ igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×