eur:
407.57
usd:
357.72
bux:
90417.94
2025. április 24. csütörtök György
BEIJING, CHINA - FEBRUARY 03: A person receives COVID-19 nucleic acid test at Fengtai District during the Chinese Spring Festival holiday on February 3, 2022 in Beijing, China. (Photo by Zheng Yishuo/Qianlong.com/VCG via Getty Images)
Nyitókép: Zheng Yishuo/Qianlong.com/VCG/Getty Images

A német titkosszolgálat elhallgatott jelentése szerint is kínai laborszökevény volt a Covid

A jelentés még 2020-ban készült, de sem a Merkel-, sem a Scholz-kormány nem hozta nyilvánosságra, sőt az Egészségügyi Világszervezetet sem értesítették a megállapításairól, amelyeket most tudósok próbálnak igazolni.

Két német lap, a Süddeutsche Zeitung és a Die Zeit beszámolója szerint a német hírszerzés már 2020-ban arra a következtetésre jutott, hogy egy kínai biolaboratóriumból ered a Covid-19 járvány. Az erről szóló jelentést azonban öt éve zárlat alatt tartja a kancellária hivatal, az egymást követő német kormányok eltitkolták a szövetségi hírszerző szolgálat, a BND információit. A szolgálat ugyanis már 2020-ban arról tájékoztatta a konzervatívokból és a szociáldemokratákból álló Merkel-kormányt, hogy

a világjárvány eredete egy kínai laboratórium, konkrétan a vuhani virológiai intézet, ahonnan a vírus "kiszökött".

Peking ugyanakkor azóta is cáfolja ezeket az állításokat, változatlanul azt hangsúlyozva, hogy a SARS-CoV- 2 vírus állati eredetű.

Az akkor hivatalban lévő Merkel-kormány átadta az információkat a 2021 decemberében hivatalba lépő Scholz-kormánynak, amely elődjéhez hasonlóan titokban tartotta a hírszerzési véleményt. A mostani információkat kiszivárogtató két német lap szerint a szolgálat "nagy valószínűséggel" feltételezte, hogy a vírus, amely világszerte több millió halottat követelt, a vuhani laboratóriumból szabadult el. A hírszerzés szakértői a nyilvános adatok elemzése mellett elsősorban a Saaremaa fedőnevű hírszerzési művelet keretében szerzett anyagokból következtettek erre. Ez magában foglalta a kínai kutatóintézetek, köztük a Wuhan Virológiai Intézet tudományos adatait is.

Az információk szerint elsőként a merkeli kancellária döntött úgy, hogy titokban tartja a robbanással fenyegető értékelést. Maga Angela Merkel nem kívánt állást foglalni mindezzel kapcsolatban, amikor a média erről faggatta. Az akkori kormányzatot váltó Olaf Scholz hivatala szintén hallgatott a BND korábbi jelentéséről, de nem kapott tájékoztatást az Egészségügyi Világszervezet, a WHO sem, amely kezdettől fogva élesen bírálta Kínát amiatt, hogy nem szolgáltatott elegendő adatot a szervezet járvánnyal foglalkozó jelentéséhez.

Az ARD ugyanakkor arról számolt be, hogy a Scholz-kormány múlt év végén "külső szakértőket" bízott meg a BND megállapításai érvényességének ellenőrzésével. A szakértők között van a járványos megbetegedésekkel foglalkozó Robert Koch Intézet elnöke, Lars Koch és az egyik legtekintélyesebb német virológus, Christain Droesten is.

Az ellenőrzés hivatalos állásáról azonban egyelőre nincs semmi információ.

Droesten ugyanakkor értesülések szerint valószínűbbnek tartja a SARS-CoV-2 természetes eredetét és szerinte az ellenőrzésben részt vevő tudósok többsége ezt feltételezi. "A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető, hogy az emberre történő átvitel közbülső gazdaszervezeteken keresztül, például állattartó telepeken történt" – fogalmazott az ARD-nek Fabian Leendertz, a greifswaldi Helmholtz egészségügyi intézet igazgatója.

A WHO ugyancsak folytatni kívánja a vírus eredetének kutatását, de állítása szerint Kína nem hajlandó átadni a szükségesnek vélt információkat.

A vírus eredetéről hasonló vita bontakozott ki az ázsiai ország és az Egyesült Államok között is. Az amerikai hírszerzés, a CIA a BND-hez hasonlóan ugyancsak valószínűbbnek tartja a "laboratóriumi" eredetet.

A vírus eredetének kérdése nem tisztázott. A két tézis egyikére sincs bizonyíték.

Címlapról ajánljuk
Mohos Gábor püspök: Ferenc pápa áldással búcsúzott el mindazoktól, akiket szolgált

Mohos Gábor püspök: Ferenc pápa áldással búcsúzott el mindazoktól, akiket szolgált

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai misét mutattak be a hétfőn elhunyt Ferenc pápáért az eseményre megtelt budapesti Szent István Bazilikában. A főtemplom plébánosát, Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspököt kérdezte az InfoRádió a nagyszabású eseményről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×