eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A norvég légierő szolgálatból kivont F-16 típusú vadászbombázó repülőgépeinek egyike az Oslótól délre fekvő Rygge légitámaszpontján 2023. november 28-án, amikor Norvégia hivatalosan átadja a Bukarest által megvásárolt F-16-osai közül az elsőt. Románia 2022-ben írt alá szerződést Norvégiával 32 használt F-16-os megvételéről.
Nyitókép: MTI/EPA/NTB

Rövid időn belül harmadszor riasztották az F–16-osokat a szomszédunkban

Romániában újabb kisméretű azonosítatlan légi célpontok berepülése miatt riasztották szerda este a légierő vadászgépeit a Fekete-tenger partvidékén - közölte a védelmi minisztérium (MAPN).

Az első célpontot a Duna-deltában, az ukrán határ térségében, a Tulcea megyei Chilia Veche település közelében észlelték 20.45-kor. A riasztás nyomán a katasztrófavédelem figyelmeztette a lakosságot a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélyére, a katonai parancsnokság pedig a térségbe küldött két román F–16-os harci gépet a Borcea támaszpontról. A megyeszékhely, Tulcea felé közeledő célpont azonban a várostól 12 kilométernyire 21 óra körül eltűnt a radarokról.

Az F–16-osok még a levegőben voltak, amikor 20 perccel később újabb –a védelmi tárca szerint „vélhetően az elsővel nem azonos” – célpontot észleltek a román radarok az ukrán határtól 50 kilométernyire, a Fekete-tenger partjától 15 kilométernyire, a szárazföld felett, amely a Constanta megyei Mihai Viteazu település felé közeledett, majd irányt váltott, és 20 perc múlva, Jurilovcától 9 kilométernyire északnyugatra eltűnt a radarok képernyőjéről.

A MAPN szerint a vadászgépeknek ezúttal sem sikerült „vizuális kontaktust” teremteniük a radarok által észlelt tárgyakkal. A légiriadót lefújták, és a vadászgépek 22.16-kor visszatértek a bázisra. A védelmi tárca szerint az eddigi adatok alapján nem valószínűsíthető „egy becsapódási zóna létezése Románia területén”, de az illetékesek csütörtök reggel elkezdték átvizsgálni a két térséget.

Romániában egy héten belül ez már a harmadik eset, amikor vadászgépeket riasztanak, és figyelmeztetik a polgári lakosságot a Fekete-tenger partvidékén a szárazföld fölé berepülő azonosítatlan légi célpontok miatt, de a hatóságok nem adtak magyarázatot a jelenségre, a román média pedig következetesen „orosz drónoknak” nevezi azokat az azonosítatlan célpontokat, amelyekkel a vadászgépeknek sem sikerült „vizuális kontaktust” teremteniük.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×