Mint arról az Infostart is beszámolt, a Nemzetközi Bíróság (ICJ) felszólította Izraelt, hogy gázai katonai műveletei során tegyen meg minden intézkedést a népirtás megelőzése érdekében. Erről az ENSZ hágai székhelyű bíróságának elnöke tájékoztatott azon eljárás keretében, amelyet Dél-Afrika indított Izraellel szemben ideiglenes intézkedések meghozatalát kérve.
Tóth Norbert szerint arra számítani lehetett, hogy a dél-afrikaiak ideiglenes intézkedési kérelmének a bíróság helyt ad, véleménykülönbségek azzal kapcsolatban voltak, hogy vajon ez az ideiglenes intézkedés mit fog előírni. Voltak olyanok, akik azt gondolták, hogy esetleg a katonai műveletek felfüggesztését is elő fogja írni a Nemzetközi Bíróság, de ez nem történt meg. Ehelyett azt írta elő Izrael számára, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a népirtást elkerülje Gázában, illetőleg azokról az intézkedésekről, amelyeket ennek érdekében Izrael tesz, készítsen egy jelentést és azt egy hónapon belül nyújtsa be a hágai törvényszéknek – ismertette a nemzetközi jogász az InfoRádióban.
A szakértő szerint fontos hangsúlyozni, hogy
a Nemzetközi Bíróság a népirtás kérdésében nem döntött, még akkor sem, ha sokan ezt fogják kiolvasni a végzésből.
Mint hozzátette, a bíróság a határozatában, ha nem is feltételezi, de a népirtás elleni egyezmény érintettségét felveti. Tóth Norbert szerint amúgy érdekesek a döntést követő visszhangok: sem izraeli, sem palesztin oldalról nem igazán elégedettek. Utóbbiak azt szerették volna, ha a bíróság kimondja a hadműveletek felfüggesztését az ideiglenes intézkedésről szóló végzésben, míg Izrael azt várta, hogy a bíróság elutasítja Dél-Afrikának a kérelmét, sőt leveszi a napirendről ezt az ügyet. „Köztes döntés történt, de őszintén szólva inkább Izraelnek kedvez” – fogalmazott a nemzetközi jogász.
A végzés arra is kiterjed, hogy Izrael a humanitárius – kórházakkal, ellátórendszerekkel kapcsolatos – szempontokat is maximálisan vegye figyelembe – erősítette meg Tóth Norbert, egyebek mellett arra is rámutatva, hogy
ha egy fegyveres összeütközés során civilek halnak meg, az automatikusan még nem háborús bűncselekmény.
A nemzetközi jog ugyanis abból indul ki, hogy egy háborúban, illetve jogszerű hadműveletben – „Izrael jogszerűen gyakorolja az önvédelem jogát ebben az esetben” – nemcsak katonák vagy hadviseletesek vannak, hanem mások is. De az érintett félnek bizonyítania kell, hogy mindent megtesz a civilek megóvása érdekében – magyarázta a szakértő.