eur:
393
usd:
366.3
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
A brit parlament által közreadott kép Boris Johnson miniszterelnökről a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos alsóházi órájában a törvényhozás alsóházában, Londonban 2022. május 25-én.
Nyitókép: MTI/AP/Brit parlament/Jessica Taylor

Ez lehet a vég kezdete Boris Johnson számára

Elbukott a brit miniszterelnök, Boris Johnson ellen indított bizalmatlansági indítvány a Konzervatív Párt parlamenti frakciójában: pártja képviselői közül 211-en mellette, 148-an ellene szavaztak. A hír kapcsán Gálik Zoltánnal, a Budapesti Corvinus Egyetem docensével beszélgettünk.

Boris Johnson ugyan túlélte a bizalmi szavazást, Gálik Zoltán szerint az eredmény nagyon mellbevágó, amit „a vég kezdetének” titulált, miután a brit kormányfő kollégáinak több mint 40 százaléka nem adott neki bizalmat. Tehát az elmúlt időszakban a brit politikai élet fémjelezte partygate bizony ki fog hatni az elkövetkezendő hónapokra is, és várhatóan nem ért véget a történet azzal, hogy Boris Johnson bizalmat kapott, bár igaz, hogy egy évig ebben a formában nem lehet majd leváltani az Egyesült Királyság miniszterelnökét – tette hozzá a Budapesti Corvinus docense.

A szakértő megjegyezte: korábbi konzervatív kormányfők estében még nem született ilyen rossz eredmény. Példaként elődjét, Theresa May-t említette, aki 2018 decemberében – egy hasonló voksolás alkalmával – több mint 60 százalék fölötti bizalmat élvezett, de ezt is csak röviddel élte túl a miniszterelnöki karrierje. Ahogyan John Major is hamar autoritását veszítette a Konzervatív Párt kötelékében a 90-es években egy hasonló szituációban, amit a Munkáspárt és Tony Blair földcsuszamlásszerű győzelme követett.

Tehát

amit az egyszerű szavazó lát, az az, hogy a toryk hihetetlen mód megosztottak, és a saját vezetőjükbe vetett bizalmuk megingott

– magyarázta Gálik Zoltán.

A Budapesti Corvinus docense nem tartja kizártnak, hogy Boris Johnson végül maga távozzon a hivatalából. Mint emlékeztetett, Nagy-Britanniában nemsokára ismét időközi választásokat tartanak, és ha ott ismét rosszul szerepel majd a Konzervatív Párt – ami nemcsak a Munkáspárt, hanem a Liberális Demokraták erősödését is magában hordozza –, akkor szerinte el kell gondolkodnia a kormányfőnek a politikai karrierje folytatásán.

Ismeretes, a brit miniszterelnök politikai lejtmenete akkor kezdődött, amikor kiderült, hogy nem tartotta be a kormány által bevezetett szigorú járványügyi korlátozásokat, és bulikat tartottak a Downing Street 10-ben. Magyarországról nézve talán furcsának hathat, de mindez nagyon kiverte a biztosítékot a brit társadalomban, illetve a Konzervatív Párton belül. A partygate hatására a közvélemény-kutatók mára már 39 százalékra teszik a Munkáspárt támogatottságát, szemben a toryk 33 százalékával, miközben Boris Johnson maga is hatalmas arcvesztésen ment keresztül, és az ellenzék vezére egyértelműen fölé kerekedett.

Ráadásul Gálik Zoltán úgy véli, nem sok esély van arra, hogy a brit kormányfő megerősítse a pozícióját, illetve javítson a népszerűségén, tekintve, hogy az Egyesült Királyság jelenleg nagyon nehéz gazdasági helyzetben van. A brexit és koronavírus-járvány után nem csak a növekedési-, de az egyensúlyi adatok is nagyon „kellemetlenek”, tehát

olyan megszorító csomagra lehet szükség, ami évekre visszavetheti az emberek – a választók számára kardinális – „jól érzem magam” érzését

– mutatott rá a szakértő. Nem beszélve az energiaárak hihetetlen emelkedéséről és ezzel kapcsolatban a bizonyos szociális kérdések előtérbe hozásáról, amik nem szolgálják a Konzervatív Párt programját.

Szerinte tehát a Konzervatív Párnak nincs olyan programja, amivel a választók most azonosulni tudnának, és ami Boris Johnson túlélését jelenthetné hosszú távon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×