eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Tüzérségi támadás miatt megsemmisült lakóház Harkivban 2022. március 23-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Andrzej Lange

Deák András: brutális gazdasági visszaesés vár Ukrajnára

Ukrajnának a fejlettebb területein folynak a harcok, így nem meglepő, hogy jelentős gazdasági visszaeséssel számolnak – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Intézetének tudományos főmunkatársa.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szakértői szerint idén legalább 30 százalákkal fog csökkenni az ukrán GDP. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Intézetének tudományos főmunkatársa szerint ha egy ország területén folynak a harcok, ráadásul ilyen intenzitással, akkor 20 százalék alatt nem állnak meg ezek a számok. Az EBRD-é mérsékelt előrejelzés, mert a Világbank 45 százalékos csökkenést becsült – tette hozzá Deák András.

Kifejtette, hogy a háború mindegyik szektort érintette. "Ukrajna fejlettebb része a keleti terület volt. Azokban a megyékben, ahol most háborúznak, kétszer-háromszor nagyobb volt az egy főre jutó GDP, mint a nyugati megyékben, és ez főleg a nehéziparnak volt köszönhető" – mondta Deák András. A nyugat-ukrajnai területeken is leszerelik a gyárakat, mert nem lehet megszervezni a termelést, pedig ott nem folynak harcok.

Oroszország bruttó hazai terméke az előrejelzések szerint 10 százalékkal zsugorodhat. A szakértő szerint a csökkenés a szankciók miatt leginkább az exporttevékenységet érintik, illetve azokat a területeket, amelyek technológiailag nagyobb mértékben függnek a nyugati technológiáktól. Visszaesik a nyugati cikkek, autók, luxuscikkek, számítógépek fogyasztása, mert nem jutnak be az országba.

A szankcióknak érezhető hatása van az orosz mindennapokban is – mondta Deák András. "A legelemibb fogyasztási cikkekből volt hiány, az intimbetéttől az inzulinig, és mindenki szembesül ezzel. Nyilvánvalóan egy nagy városi környezetben jobban, mint egy falusiban, de nincs kivétel."

A szakértőt arról is kérdeztük, hogy mi lehet a jövője a lengyel–ukrán együttműködésnek.

"Abban biztosak lehetünk, hogy a lengyelek egyértelműen ki fognak állni az ukránok mellett, de hozzá kell tenni azért, hogy nem ugyanabban a ligában játszanak. Lengyelország az Európai Unió és a NATO tagja, míg erre Ukrajnának a jelen helyzetben nincsen esélye, így nem igazán tudnak egyenlő szerepet játszani. Lengyelországnak szövetségesekre van szüksége ahhoz, hogy Ukrajna mellett lobbizzon az EU-ban és a NATO-ban. Az egy másik dolog, hogy Ukrajnában milyen kapcsolatokat tart fönn Varsó, éppen ezért nem gondolnám azt, hogy a V4-es együttműködést Ukrajnával lehetne helyettesíteni" – fejtette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×