eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A Geiger-számláló viszonylag magas értéket mutat egy erdőtűznél, a csernobili atomerőmű körüli lezárt területen fekvő falu, Volodimirivka közelében 2020. április 5-én. A térségben két területen, mintegy 5, illetve 20 hektáron pusztít erdőtűz, itt a normálisnál jóval erősebb a radioaktív sugárzás az illetékes környezetvédelmi hatóság vezetője szerint. A csernobili atomerőmű 4-es reaktorblokkjában 1986. április 26-án bekövetkezett robbanás a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris balesete volt.
Nyitókép: MTI/AP/Jaroszlav Jemeljanenko

Félreértett csernobili információk okoztak kisebb pánikot

Bár több hírügynökség is arról írt az elmúlt napokban, hogy jelentősen megemelkedett a sugárzás Csernobilban, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója normálisnak találta a szintet. A BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára szerint ez mindenképpen megnyugtató információ.

A két hónapja tartó orosz-ukrán háború miatt alig lehet hozzáférni a csernobili atomerőmű adataihoz. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára szerint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség emiatt teljes joggal aggódott és ezért volt óriási jelentősége annak, hogy az ügynökség főigazgatója missziót szervezett a csernobili telephelyre.

Kisebb pánikot okozott azonban, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetőjének egy szavát félrefordították, és több helyen az jelent meg, hogy abnormális mértékű a sugárzás Csernobilban és környékén. A sugárzás valójában normális szinten áll Rafael Grossi tapasztalatai szerint.

A csernobili misszióról Aszódi Attila elmondta:

több műszaki mérőeszközt is a helyszínre kellett vinni, mert az orosz csapatok tönkretették, amiatt szűntek meg bizonyos adatszolgáltatások.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek most az a célja, hogy az információszolgáltatást helyreállítsa, és eljussanak a megfelelő infomációk és kameraképek a bécsi központba - mondta a BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára.

Nagyon fontosnak és nagyon megnyugtatónak nevezte Aszódi Attila azt a bejelentést, hogy a főigazgató szerint teljesen normális a sugárzási szint Csernobilban. A volt kormánybiztos emlékezetetett arra, hogy a telephellyel kapcsolatos gondok akkor kezdődtek, amikor az orosz csapatok bevonultak és megnövekedett a sugárzás. "A mostani tudásunk szerint ez azzal függött össze, hogy a katonai járművek felkeverték a port, de nem sokkal ezután megszűnt a sugárzási adatoknak a közvetítése és a mai napig nincsenek hiteles adataink".

Ha a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója a helyszínre mehetett, az azt is jelentheti, hogy most ott nyugalom van, az orosz katonák elhagyták ezt a területet, a közvetlen veszély tehát elmúlt. A BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára szerint azonban teljesen nem lehet megnyugodni, mert a csernobili telephely nagyon közel van Fehéroroszországhoz, és az orosz csapatok onnan mentek be hetekkel ezelőtt. Nincs információ arról, hogy ilyen szándék lenne, de az elhelyezkedése miatt a telephely ilyen veszélyeztetettsége nagyobb, mint egy Ukrajna belsejében lévő telephely esetén.

A szakember megjegyezte: nem érkezett olyan információ, hogy a szarkofággal bármilyen sérülés vagy üzemzavar történt volna, ezért azt feltételezik, hogy továbbra is a február 24-e előtti állapotban van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×