eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Preparing for travel in new normal. Man packing passport, face masks and hand sanitizer. Themes personal protection and flight rules during coronavirus pandemic.
Nyitókép: Chalabala/Getty Images

Covid-igazolás: súlyos gazdasági kárt okoz a német vészfékezés

Németország máris felrúgta a Covid-igazolás általános szabályait, Gyévai Zoltán szerint erre elvileg Berlinnek lehetősége van, mégis veszélyes irányba viheti az uniós igazovány alkalmazását.

Július elsejétől használható az uniós Covid-igazolás az utazásoknál, de Németország azonnal felrúgta a közös szabályokat, és korlátozásokat vezetett be a Portugáliából érkezők esetében, mert attól tart, hogy az ottani emelkedő esetszámok miatt behurcolhatják a koronavírus-fertőzés újabb mutánsát az országba. Ebből máris vita lett, Ursula von der Leyen, az Európa Bizottság elnöke és a soros elnök Szlovénia miniszterelnöke is arra figyelmeztette Németországot, hogy a 27-ek megállapodását illene betartani.

"Lehetőségük van a tagállamoknak arra, hogy rendkívüli helyzetekben egy vészféket meghúzzanak. A németek ezt meghúzták, de a feltételek nem voltak adottak, nem erre vonatkozik ez a szabályozás. Eszerint ugyanis ha egy országban az Európai Unió területén oly drámai mértékben megnövekszik a megbetegedések száma, ez az ország automatikusan visszakerülhet a vörös zónába, akkor egy másik tagállam a Covid-igazolványok elismerését az ország irányában felfüggesztheti" – mondta Gyévai Zoltán, az EU Monitor főszerkesztője.

"Én már utaztam az igazolvánnyal Brüsszel és Ljubljana között, és mint kés a vajban, úgy mentem át minden ellenőrzésen. Nagyon jól működik, viszont az tény és való, ebből komolyabb problémák lehetnek, ha ez a dolog elharapódzik" – vélekedett az uniós szakértő, és hozzátette, a vészfékezés a turisztikai szezont is és a bevételeket is lelassíthatja, akár a gazdasági helyreállítást is késleltetheti Portugáliában.

Ezért Gyévai Zoltán azt jósolja, lesznek még ebből viták, és szép elképzelések majd a valóság keresztülhúzza, és mindenki elkezdve saját feje után menni, miközben vannak közösen rögzített szabályok is.

"Nem lesz könnyű se a szlovén elnökség, sem az Európai Bizottság dolga, hogy egyben tartsa a nyájat. Ha a nyájimmunitás megvan, akkor természetesen már könnyebb lesz" – mondta.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában szerda este 7 óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×