eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd

Új társadalmi szerződést kínálnak Európának az európai szocialisták

"Tisztességes, szabad és fenntartható Európát" megteremtő javaslataikról szóló választási kiáltványt fogadott el az Európai Szocialisták Pártja (EPS) madridi kongresszusának zárónapján szombaton, ahol a résztvevők megerősítették Frans Timmermans jelöltségét is az Európai Bizottság elnöki posztjára.

Az Egy új társadalmi szerződés Európa számára című dokumentumban hangsúlyozzák, hogy az Európai Uniónak jobban kell szolgálnia az állampolgárokat. A május végi európai parlamenti választások pedig lehetőséget nyújtanak az EU megváltoztatására, valamint egy igazságosabb Európa megteremtésére.

A kiáltványban foglaltak szerint az európai társadalmak még mindig viselik a 2008-as gazdasági krízis következményeit. "Európának vezetői és politikai irányváltásra is szüksége van, hogy maga mögött hagyja a múlt neoliberális és konzervatív modelljeit" - mutattak rá a szocialisták, akik felhívják a figyelmet arra is, hogy egyebek között a minőségi munkahelyteremtésre, az egészséges környezetre, a társadalmi biztonságra kell összpontosítani, valamint egy olyan gazdasági modellre, amely kezeli az egyenlőtlenséget.

"Meg akarjuk erősíteni Európa egységét, miközben tiszteletben tartjuk sokszínűségét"

- fogalmaz az EPS a dokumentumban.

Timmermans Bukaresttel állította szembe Budapestet

Frans Timmermans, az Európai Bizottság jelenlegi első alelnöke felszólásában kiemelte: ez a választási program "optimizmust és reményt hoz", szemben a szélsőséges és Európa-ellenes pártok keltette félelemmel. "Európa lelkéért küzdünk" - mondta.

A holland politikus egyebek mellett beszélt az újból terjedő antiszemitizmus elleni küzdelem fontosságáról, valamint a migráció kapcsán arról, hogy Európának szövetséget kell kötnie Afrikával, és "nem a problémát, hanem a potenciált" keresni. Helyben kell jobb körülményeket teremtve maradásra ösztönözni az embereket - érvelt.

A szocialista csúcsjelölt szólt arról, hogy nemrég Romániában járva egy nyitott, a korrupció ellen sikerrel harcoló társadalmat talált, ahol szabadon működik a sajtó, a bírói hatalom.

"Most voltam Magyarországon is, és láttam, hogy mi történik, ha mindezt nem tartják tiszteletben" - mondta.

Szavai szerint Magyarországon "nem látják a reményt, nem látják Európát, nem látják, hogy egy csónakban ülünk. Egyedül akarnak lenni. Ellenséget látnak mindenhol".

Frans Timmermans felszólalásában méltatta Pedro Sánchez spanyol kormányfőt, akit támogatásáról biztosított az április 28-i spanyol parlamenti választásokon.

A beszédek sorát záró szocialista spanyol miniszterelnök kifejtette: minden politikai ideológia képviselői haladásról és gazdasági fejlődésről beszélnek, a különbség azonban az, hogy a jobboldal azt csak kevesek számára, és a többség rovására akarja elérni, ellentétben a baloldallal.

Pedro Sánchez felszólalásában elsősorban a belföldi választásokra koncentrálva mozgósításra szólított fel. A jobboldalra utalva azt hangsúlyozva, hogy minden le nem adott szavazat a múltba, a 40 évvel ezelőtti Spanyolországba visszatérést segíti.

A balközép erőket összefogó pártcsalád madridi kongresszusán részt vett António Costa portugál, Stefan Löfven svéd, Viorica Dancila román miniszterelnök, Andrea Nahles, a német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke és Pamela Rendi-Wagner, Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke is.

A politikai vezetők beszédeikben figyelmeztettek a radikális jobboldali erők európai térnyerésére, amelyet a május 23-a és május 26-a között zajló EP-választásokon kell megfékezni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×