Kétkörös szavazással, szoros eredménnyel választotta meg új elnökét péntek esti tisztújító kongresszusán a német Kereszténydemokrata Unió. Az 56 éves Annegret Kramp-Karrenbauer az 1945-ben alapított párt nyolcadik elnöke, és a második nő a CDU élén.
Három tárca élén is kipróbálta már magát
A politika- és jogtudományi végzettségű Annegret Kramp-Karrenbauer az ország egyik legkisebb tartományából, a Franciaországgal és Luxemburggal határos, egymillió lakosú Saar-vidékről származik.
A CDU-ba 1981-ben lépett be, a kilencvenes évek vége óta hivatásos politikus. A tartományi kormányba 2000-ben került be, Németország első női tartományi belügyminisztereként. Volt oktatási és kulturális, valamint munka-, családügyi és szociális miniszter, 2011-től pedig a tartomány miniszterelnökeként dolgozott.
Legnagyobb sikere a tavaly márciusi tartományi törvényhozási (Landtag-) választás volt, amelyen a CDU a szavazatok 40,7 százalékát szerezte meg. A vártnál nagyobb arányú győzelemmel a CDU Annegret Kramp-Karrenbauer vezetésével lefékezte a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) szövetségi szintű előretörését, ami elemzők szerint jelentős fejlemény volt a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag) választásra készülő pártok versenyében.
A CDU idén februárban tartott kongresszusa előtt váratlanul bejelentette, hogy a párt főtitkáraként kívánja folytatni pályafutását.
A kongresszuson rendkívül magas, 98,4 százalékos támogatottsággal választották meg a tisztségre.
Az érzelmek napja
Az elnökválasztás eredményének kihirdetése után hangsúlyozta, hogy valamennyi párton belüli irányzatnak együtt kell dolgoznia. Friedrich Merz az új elnök támogatására kérte a küldötteket és a tagságot. Mindezek után a három jelölt - Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz, és az első forudlóban a legkevesebb voksot kapó Jens Spahn - együtt lépett fel a kongresszusi küldöttek előtt felállított színpadra, demonstrálva a párt egységét.
Az InfoRádió helyszíni németországi tudósítója, Vincze András beszámolója szerint Annegret Kramp-Karrenbauer elsírta magát, és könnyeit törölgetve ment a pódiumra, amikor kiderült, hogy a szavazás második fordulójában őt választották pártelnöknek Friedrich Merzcel szemben. Az új pártelnök megköszönte a bizalmat a küldötteknek, érezhető volt a zaklatottsága. Az elsők között gratulált neki Angela Merkel, akit szintén meghatott a tízperces taps, amit utolsó pártelnöki beszéde után kapott.
Májusban lesz az első nagy próbatétel
Annegret Kramp-Karrenbauert ugyan az előző elnök, Angela Merkel bizalmasaként tartják számon, de számos területen irányváltást hirdetett, a többi között nagyobb beleszólást követel a pártnak a kormányzati döntések meghozatalába, és újabb szigorításokat sürget a menekült-, és migrációs politikában. Ugyanakkor a német sajtóban az elnökválasztás után megszólaltatott elemzők mind arra számítanak, hogy
jól együttműködik majd Angela Merkellel, és nagy valószínűséggel sikerül egységet és nyugalmat teremtenie a pártban.
Első nagy próbatétele 2019. május 26-án lesz, amikor az európai parlamenti választás mellett Brémában tartományi törvényhozási választást, további kilenc tartományban pedig önkormányzati választást tartanak.
Az első bírálatok
Megválasztásához a Bundestag pártjai részéről rendre gratuláltak, kivéve a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségétől jobbra álló ellenzéki Alternatíva Németországot (AfD), amelynek társelnöke, Alexander Gauland ugyanakkor közleményében kiemelte, hogy Annegret Kramp-Karrenbauer
"Merkel folytatása más eszközökkel", hiszen "vállalta menekültpolitikáját, és nem fogja korrigálni".
A CDU/CSU koalíciós társa, az SPD részéről Andrea Nahles pártelnök együttműködést ajánlott új CDU-s kollégájának, és sok sikert kívánva hangsúlyozta, hogy "nagy elődök nyomába lép". A CSU elnöke, Horst Seehofer Annegret Kramp-Karrenbauer megválasztása alkalmából megírta első bejegyzését Twitter-oldalán, szintén sok sikert kívánt és együttműködést ajánlott.
Horst Seehofer: Merkel a legjobb
Annegret Kramp-Karrenbauer elődjét, Angela Merkelt 2000. április 10-én választották meg először a CDU elnökének, és nyolcszor erősítették meg a tisztségben, ellenjelölt egyszer sem volt. A migrációs politikája miatt a támadások kereszttüzébe került pártelnök-kancellár az idén október végén bejelentette, hogy nem pályázza meg ismét a CDU elnöki tisztségét, és legkésőbb a törvényhozási ciklus végén, 2021 őszén visszavonul a politikától.
Merkel a hamburgi tisztújító kongresszuson mondott búcsúbeszédében egységre és összefogásra szólított fel. Erről és magáról a tisztújításról itt írtunk bőbennen. Horst Seehofer a Der Spiegel című hírmagazin szombati számában az előzetesen ismertetett részletek szerint kiemelte, hogy fájlalja Angela Merkel visszavonulását, mert "ő a legjobb". Angela Merkel "nagyon hiányozni fog még mindannyiunknak" - mondta, hozzátéve, hogy sok vitájuk ellenére mély rokonszenvvel viszonyul a CDU távozó elnökéhez, hiszen a közös munka "összeforrasztotta" őket.