A bírósági reform értelmében kedd éjféltől nyugdíjazták a legfelsőbb bíróság 65 éves életkort elért tagjait, ez összesen 26 bírát érint, közülük 16-an vagy az új törvényre vagy a lengyel alkotmányra hivatkozva jelezték maradási szándékukat. Az ő kérelmüket jelenleg az országos igazságszolgáltatási tanács elemzi, de nem lehet tudni, hányan maradhatnak szolgálatban.
A bírói tesület elnöke, Malgorzata Gersdorf is érintett, de nincs a hosszabbításért folyamodó 16 bíró között.
A legfelsőbb bíróságról szóló törvény miatt az Európai Bizottság hétfőn kötelezettségszegési eljárást indított Varsóval szemben. A jogszabály a lengyel igazságügyi reform része. A reform miatt Brüsszel tavaly decemberben az uniós alapszerződés 7. cikke szerinti eljárást is kezdeményezte Varsóval szemben.
A lengyel kormányfő védelmébe vette a széles körben bírált igazságügyi reformot az Európai Parlament strasbourgi ülésén. Mateusz Morawiecki emlékeztetett arra, hogy minden egyes tagországának joga van kialakítani saját hagyományai alapján a jogrendszerét.
"Az unió jelszava az egység a sokszínűségben, nem pusztán üres frázis - mondta. Az európai állampolgárok jelentős része ellene van az integráció további elmélyítésének. Az embereknek a szabadság a génjeikbe van kódolva: ők akarnak dönteni a jövőjükről, a gyerekeik és a családjuk, illetve a társadalmuk jövőjéről - közölte. Hozzátetette, az előrehaladáshoz erősebb demokratikus legitimációra van szükség, ezt lehet populizmusnak nevezni, de végül választ kell adni a polgárok kérdéseire. Európa demokratikus felvilágosodáson megy keresztül, meg kell újítani a társadalmi szerződést, hogy ne a tagállamok kárára történjen az EU fejlődése - emelte ki.