700 ezer lakosú város egyes külső kerületeiben
a kukákat május óta nem ürítik, a bűz elriasztja a turistákat, az elszaporodó patkányok fenyegetik a közegészségi állapotokat.
A helyi hatóságok és az önkormányzat egymásra hárítja a felelősséget, miközben a szeméthalom egyre nő az utcákon.
Június elején a lakók tiltakozásul több utcát eltorlaszoltak, egyesek felgyújtották a szemetet.
"Leírhatatlan a bűz. Egyes szeméthalmok az épületek második emeletéig érnek" - mesélte az AFP francia hírügynökségnek az 58 éves Marija Szidorovics, aki a harmincfokos hőség ellenére sem meri kinyitni az ablakokat. "A játszóterek mentén is vannak kukák, a gyerekek hetek óta nem játszhatnak" - teszi hozzá.
Az orvosok osztják a lakosok aggodalmait. "Ha nem biztosítjuk sürgősen a szemét eltakarítását, veszélybe kerülhet az emberek egészsége" - közölte az AFP-vel Volodimir Zub, a városi egészségügyi hivatal főnöke. "Egy ilyen helyzet fertőzéseket okozhat, a rágcsálók, a betegségek hordozóinak a száma veszélyesen megemelkedhet" - figyelmeztetett Zub.
Miközben sok lakos a városi önkormányzatot hibáztatja a hulladékválság kezeléséért, a polgármester, s egyben az egyik ellenzéki párt, az Önsegély (Szamopomics) vezetője, Andrij Szadovij az ukrán hatóságok szervezett blokádjáról beszél.
A probléma 2016 nyaráig nyúlik vissza, amikor Lemberg közelében kigyulladt, majd beomlott az ország legnagyobbjaként számon tartott hulladéklerakó. Négy tűzoltó vesztette életét, a telepet a hatóságok bezáratták.
"Azóta próbálunk találni egy olyan helyet, ahol elhelyezhetnénk a napi 600 tonna háztartási szemetet" - magyarázta a 48 éves Szadovij. "Az országban van körülbelül öt és fél ezer hulladéklerakó, s úgy gondolom, tudnánk találni megoldást, de a tárolók mindegyike, egyik a másik után, bezárta előttünk a kapuit" - bizonygatta Szadovij.
Andrij Szadovij azzal vádolja a kormányt: nyomást gyakorolt a szeméttelepek tulajdonosaira, hogy ne fogadjanak be Lembergből érkező hulladékot. Szerinte a hatóságok megpróbálják lejáratni mint polgármestert, s mint az Önsegély vezetőjét.
A viszony az egykori szövetségesek, a lembergi polgármester és Petro Porosenko elnök között nem a legjobb. A Szadovij vezette Önsegély tavaly februárban két másik párttal együtt kilépett a kormánykoalícióból, a korábban több mint kétharmados Európa-párti törvényhozási többség szűk egyszerű többségre csökkent.
"A blokád oka az, hogy akadályozzuk a hatóságokat nem demokratikus terveik megvalósításában" - állította Lemberg polgármestere.
Vadim Karaszjov, a globális stratégiákkal foglalkozó kijevi intézet vezetője szerint is a probléma inkább politikai, mint gazdasági.
"Ha Szadovijnak nem lennének nemzetpolitikai ambíciói, a problémát sokkal gyorsabban is meg lehetett volna már oldani" - magyarázta Karaszjov az AFP-nek.
A hatóságok minden vádaskodást visszautasítanak. Szerintük kizárólag a lembergi polgármester felelős a szemétválságért. Mindenesetre Volodomir Hrojszman kormányfő kénytelen volt beavatkozni, amikor a Szamopomics három képviselője éhségsztrájkba kezdett, kikényszerítendő, hogy a kormány tegyen lépéseket a válság megoldása érdekében.
Hrojszman arra is felszólította az önkormányzatokat, hogy segítsenek Lembergnek a hulladékfeldolgozásban.
A kormány 50 millió hrivnyát (1,7 millió eurót) is ígért egy új szeméttároló kialakítására a város körzetében.