A 81 tagú szenátusban 55 képviselő szavazott az eljárás megindítására, míg 22-en nemmel voksoltak a több mint 20 órán át tartó, helyi idő szerint csütörtök hajnalban véget ért maratoni vitát követően. A jogi eljárás megindításához egyszerű többségre volt szükség a szenátusban.
Rousseff jelenleg második mandátumát tölti, amely elvileg 2018 végén jár le. Az államfői teendőket ideiglenesen Michel Temer alelnök látja majd el addig, amíg a szenátus a legfelsőbb bíróság közreműködésével megvizsgálja, megsértette-e a költségvetési törvényt Rousseff azzal, hogy két évvel ezelőtt újraválasztása érdekében kozmetikázta az államháztartási mérleget. A vizsgálatok lezárultát követően a szenátus várhatóan szeptemberben végleges döntést hoz Rousseff sorsáról. Az elnök tényleges leváltásához a szenátorok kétharmadának szavazata szükséges, enélkül Rousseff hivatalában maradhat.
A brazil elnök visszautasítja a vádakat, és egy "parlamenti puccs" áldozatának tartja magát. Eddigi nyilatkozataiban kizártnak nevezte, hogy lemondjon.
A Temer mögött álló Brazil Demokratikus Mozgalom Pártja (PMDB) márciusban szakított Rousseff Munkáspártjával (PT), és kilépett a kormánykoalícióból. A 75 éves Temer még csütörtökön elfoglalja Rousseff helyét. A politikus korábban kijelentette, hogy olyan kabinetet akar felállítani, amelyben nem kap helyet a 2003 óta hatalmon lévő Munkáspárt, amely politikájával mindazonáltal milliókat emelt ki a nyomorból.
Rousseff felfüggesztése azt is jelenti, hogy nem ő, hanem Temer fogja megnyitni augusztus 5-én Rio de Janeiróban a nyári olimpiai játékokat.
Brazília demokratikus történetében eddig csak egyszer fordult elő a mostanihoz hasonló jogi eljárás megindítása. 1992-ben Fernando Collor de Mellót korrupció gyanúja miatt függesztették fel hivatalából, s a politikus végül lemondott. Collor de Mello ma szenátorként szolgál, és a szerdai szenátusi ülésen katasztrofálisnak nevezte a kormányt, s maga is támogatta Rousseff elmozdítását.
Rousseffnek - és pártjának - a költségvetési törvény megsértésének gyanúja mellett sokat ártott az elődje és mentora, Luiz Inácio Lula da Silva hivatali idejére visszanyúló hatalmas korrupciós botrány is, amelynek középpontjában a Petrobras részben állami olajkonszern áll. Rousseff a kétes ügyletek nagy része idején az óriásvállalat felügyelőbizottságának vezetője volt.
A Dél-Amerika legerősebb gazdaságával rendelkező országot hónapok óta megbénítja a Rousseff körüli bizonytalanság, így a piacok fellélegeztek a szenátusi szavazás eredményének hatására. Temer privatizáció, az állami költségvetés jelentős csökkentését, valamint nyugdíj- és munkajogi reformokat ígért.
A szenátust megelőzően április 17-én a képviselőház is szavazott a Rousseff elleni eljárás megindításáról, s szintén elsöprő többséggel támogatta a javaslatot.
A legutóbbi felmérések szerint a brazilok nagyjából 60 százaléka leváltaná az elnököt, a politikai elemzők többsége pedig nem is tartja valószínűnek, hogy az államfő a mostani ideiglenes felfüggesztés után újra elfoglalhatja majd hivatalát.