Infostart.hu
eur:
384.91
usd:
332
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv

Ferenc pápa: nehéz a politikusoknak becsületesnek maradni

Korunk erkölcsi sodrását és a nemzetközi politika korrupcióját hangsúlyozta Ferenc pápa az Il Messaggero római napilapban vasárnap megjelent interjúban, amelyben azt is elárulta, hogy még sohasem volt a Vatikáni Múzeumban.

A Róma városát oltalmazó Szent Péter és Szent Pál apostol június 29-i ünnepnapján megjelent beszélgetésben Ferenc pápa elmondta, hogy tavalyi megválasztásáig ritkán járt az olasz fővárosban.

"Én Rómát nem ismerem. A Sixtus-kápolnát is akkor láttam először, amikor 2005-ben részt vettem a XVI. Benedeket megválasztó konklávén. Még a Vatikáni Múzeumban sem voltam" - jelentette ki az egyházfő. Hozzátette: annyira azonban már ismeri Rómát, hogy látja, a mai nagyvárosok tipikus társadalmi problémáival küzd.

"A mai politikának az a baja (...), hogy leértékelődött, megrontotta a korrupció és a csúszópénz" - fogalmazott Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy nemzetközi jelenségről van szó. Úgy vélte, nehéz becsületesnek maradni a politikában, egyes politikusok ugyan tisztán szeretnének cselekedni, de magával sodorja őket korunk erkölcsi romlása.

"Arra a következtetésre jutottam, hogy a rossz mindenekelőtt a korszakváltás idején erősödik. Nem a változások korában élünk, hanem korszakváltásban, ami táplálja az erkölcsi és a politikai, pénzügyi, társadalmi züllést is" - fogalmazott a pápa.

Példaként említette a hazájában Argentínában alkalmazott gyermek-munkaerőt: "azért dolgoztatnak gyerekeket, mivel kisebb kezek kellenek a munkához".

Elítélte a gyermekek szexuális kihasználását. Pedofilnak nevezte azokat, akik 12 éves prostituáltakhoz járnak. Hozzátette, ez Rómában is megtörténik, pedig az Örök Városnak erkölcsi példát kellene mutatni a morális züllés megállításában.

Hangsúlyozta, a szegénységet és társadalmi romlást jó szociális politikával lehet leküzdeni, amelyben az egyház tagjai is segítséget nyújtanak.

"A szegénység zászlaja a kereszténységé. A kommunisták lopták el. Marx nem talált fel semmi újat" - hangoztatta. Az egyházfő kijelentette, egy éhező embernek segítség, ha enni adunk neki, de ha elveszítette a munkáját és nem talál újat, akkor olyasfajta szegénységről van szó, amely a méltóságától is megfosztja őt. Ennek visszaadására pedig több kell egy tál ételnél.

Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a születések csökkenését is elsősorban a gazdasági válság okozza. Másrészt a modern ember egoizmusa. Ferenc pápa statisztikákat említett, melyek szerint a világban a legtöbbet a táplálkozásra, ruházkodásra, orvosságra költjük, utána pedig a kozmetikai szerekre és a háziállatok tartására. A háziállatokra fordított túlzott költekezést is "kulturális romlás jelének" nevezte. - Az állat nem dönt szabadon, a gyermeknevelés nehezebb feladat - jegyezte meg. Hozzátette, az Evangélium szegényekhez és gazdagokhoz egyaránt szól. Nem a gazdagokat ítéli el, hanem a gazdagság imádását.

Ami az egyház irányítását illeti, Ferenc pápa kijelentette, az egyház nem az övé. Minden döntése az őt pápává választó konklávét megelőző tavalyi bíborosi tanácskozásokon született döntések eredménye. - Én vagyok az első pápa, aki nem vett részt a II. Vatikáni Zsinaton - hangoztatta.

Hangsúlyozta, hogy pápaként nem változtatta meg életvitelét, mivel ezt 77 évesen nevetségesnek találta. Végül a brazíliai labdarúgó világbajnoksággal kapcsolatban nem árulta el, hogy kinek szurkol. - Megígértem Dilma Rousseff brazil elnöknek, hogy semleges maradok - mondta az argentin pápa.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×