Infostart.hu
eur:
360.1
usd:
316.58
bux:
144473.37
2026. július 28. kedd Szabolcs

EP-választás: már az olaszok is szavazhatnak

Olaszországban is megkezdődtek az európai parlamenti választások szombat délután: a kétnapos választáson a mintegy 50 millió választásra jogosultnak vasárnap este tíz óráig van ideje arra, hogy leadja szavazatát.

Az olasz választási kampányban európai kérdések nem játszottak szerepet, sokkal inkább Silvio Berlusconi miniszterelnök magánélete. Az elmúlt hetekben az olasz sajtó szinte másról sem írt, mint Berlusconi esetleges válásáról, valamint egy Noemi nevű nápolyi diáklányhoz fűződő tisztázatlan kapcsolatáról.

Ily módon az EP-választást Olaszországban a vitatott médiacsászár és milliárdosról szóló referendumnak tartják. A baloldal reméli, hogy túljut a mélyponton, míg Berlusconi azzal számol, hogy pártja, a Szabadság Népe a szalagcímek ellenére is több mint 40 százalékot ér el, é ezzel, mint a jobboldal "legfontosabb csoportja", ő állíthat elnököt az Európai Parlament élére.

Olaszországban helyhatósági választások is zajlanak.

Az EU-tagállamok zömében vasárnap lesz a választás, a hivatalos eredményeket csak az utolsó szavazóhelyiség bezárása után szabad nyilvánosságra hozni.

Olaszország 72 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe.

Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×