eur:
394.06
usd:
368.57
bux:
66343.29
2024. április 25. csütörtök Márk

Képzett munkaerő árasztja el Nagy-Britanniát

Az Angliába érkező több tízezer szakmunkát kereső száma idén rekordot dönthet. A külföldi munkaerő jelentős mértékben járul hozzá a brit gazdaság termelékenységéhez.

Egy átfogó brit tanulmány szerint idén 212 ezerre tehető azon szakképzett külföldiek száma, akik munka reményében a szigetországba érkeznek. Õk azok, akik elsősorban az informatikai, az oktatási és az egészségügyi szektorban jutnak jól fizető álláshoz.

A brit Gazdasági és Üzleti Kutatóközpont előrejelzése szerint a külföldi munkavállalók száma 2012-re 812 ezerre fog emelkedni, de az idei év lesz az, amikor a legtöbben érkeznek Angliába. A növekedés a következő években várhatóan lelassul, és visszaesik a 2004-es szintre, amikor is több kelet-európai állam (köztük Magyarország) csatlakozott az Európai Unióhoz.

Elsősorban a kontinens keleti részéről, az EU-hoz újonnan csatlakozott országokból érkeznek a munkakeresők, akiknek nagy többsége az informatikai szektorban tud elhelyezkedni. Számuk annak ellenére növekszik, hogy a brit kormány a múlt hónapban szigorított a bevándorlási törvényen. Ennek értelmében a munkakeresőknek el kell érniük egy bizonyos pontszámot, ami többek között a képzettségi szintjükből és a fizetésből tevődik össze. Ezen kívül számításba veszik azt is, hogy a megpályázott munkahelyen van-e éppen üresedés.

A külföldi szakképzett dolgozók a brit munkaerőpiac közel 3 százalékát teszik ki, és több mint 36 milliárd fonttal járulnak hozzá a brit gazdasági növekedéshez. Szakértők szerint éppen ezért fontosak a külföldi munkavállalók, akik kitöltik az idősebb és alulképzett brit munkavállalók által keltett munkapiaci űrt.

A tanulmány előrejelzésében nem szerepelnek azok az alacsonyabb képzettségű bevándorlók, akik elsősorban gyárakban és a mezőgazdaságban találnak maguknak munkát.

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Gyenge az amerikai gazdaság, ütik a tőzsdéket

Gyenge az amerikai gazdaság, ütik a tőzsdéket

Lefordultak az irányadó európai tőzsdék a mai amerikai GDP-adatok és munkanélküliségi statisztikák közlését követően. A makoradatok mellett a vállalati gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten az amerikai technológiai óriásokon van a hangsúly, amelyek közül a Meta csalódást okozott tegnap esti gyorsjelentésével. Itthon nagyban zajlanak az éves rendes közgyűlések, ma a Richter és a Mol tartja közgyűlését. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×