Infostart.hu
eur:
385
usd:
328.34
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes
Nyitókép: Getty Images

NAV: még mindig sok adózó nehezíti meg a maga dolgát

Május 20-a az a határidő, ameddig módosítani lehet a Nemzeti Adó-, és Vámhivatal által készített személyi jövedelemadó bevallási tervezeteket. Az az adózó, akinek van fizetendő szja-ja, 500 ezer forintig automatikus részletfizetést kaphat, ha ezt jelzi a tervezetben – tájékoztatott az InfoRádióban a NAV kommunikációs vezetője.

Akinek fizetendő személyi jövedelemadója maradt, annak érdemes a bevallást választania. A bevallásban is van erre egy nagyon egyszerű sor, ott egyetlen egy számot kell csak beírni, 1-től 12-ig lehet választani, és ez a szám adja meg, hogy hány havi részletben szeretnénk megfizetni az adót – ismertette az InfoRádióban Linczmayer Szilvia, hozzátéve: összesítve két feltétel van. Az egyik, hogy a személyi jövedelemadó összege – a tartozás összege, amit be kell fizetni –, az nem haladhatja meg a félmillió forintot, a másik pedig az, hogy az említett sort, ki kell tölteni a bevallásban.

Elmondása szerint a NAV online rendszerében, az eSZJA-ban a legegyszerűbb a folyamat, itt az online felület rögtön a tervezet megnyitásakor bal oldalon mutatja, van-e fizetendő vagy visszaigényelhető adó. A rendszer fizetendő adó esetén automatikusan felhívja a figyelmet a részletfizetés lehetőségére (maximum 12 hónap), amely már egy kattintással elérhető. A kommunikációs vezető szavai alapján még mindig sokan nem élnek ezzel az egyszerűbb lehetőséggel, hanem kitöltik a személyi jövedelemadó bevallást, és amikor látják, hogy van tartozás, 500 ezer forint alatt, benyújtanak egy külön nyomtatványt – akár elektronikus úton is –, ami sokkal bonyolultabb procedúra, mint a fent ismertetett mód jelezni a részletfizetési szándékot a bevallásban.

Eddig valamivel több mint egymillióan fogadták el a személyi jövedelemadó bevallást, illetve módosították. Jóval nagyobb azok aránya, az 1 millióból 700 ezren, akik módosítás nélkül fogadták el a NAV által kiajánlott bevallási tervezetet. Linczmayer Szilvia emlékeztetett: a NAV, teljesen függetlenül attól, hogy valaki hány helyen dolgozott az elmúlt évben, mindent lát, hiszen a kifizetők, a munkáltatók havonta adatot szolgáltatnak. Amit a hivatal jellemzően nem tud, az az ingatlan eladásból, illetve az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem, bár a lakáskiadások nagyjából felét ismeri, hiszen aki cégnek adja ki az ingatlanját, ott a cég erről adatot szolgáltat, ezért az szerepel a személyi jövedelemadó bevallás tervezetében. Viszont azok, akik magánszemélynek adják ki a lakásukat, arról a NAV-nak nincsen információja, ezért nekik mindenképpen szükséges kiegészíteni a bevallásukat.

Akiknek a bevallásában visszaigényelhető adó szerepel, egyetlen dolguk van: el kell dönteniük, hogy hogyan szeretnék visszakapni a pénzt. Ha bankszámlán keresztül, akkor a tervezetbe be kell írni a bankszámlaszámot, hogyha azt szeretnék, hogy a postás vigye ki a pénzt, akkor pedig a címet kell beírni. Fontos tudni azt is, hogy akinek visszajár adó, minél előbb egészítse ki a bevallását és nyújtsa be, mert a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül utalja ki a NAV a pénzt. Tehát aki szeretné előbb visszakapni a pénzét, az ne várja meg semmiképp a május 20-át, hanem töltse ki a bevallását és küldje be rögtön – hangsúlyozta a NAV kommunikációs vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×