eur:
401.85
usd:
384.23
bux:
88383.58
2025. február 14. péntek Bálint, Valentin
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke beszédet mond a PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahét nyitórendezvényén a Magyar Nemzeti Bank Felügyeleti Konferenciaközpontjában 2024. március 5-én. A pénzügyi és vállalkozói tudatosságot interaktív eszközökkel fejlesztő PÉNZ7 rendezvénysorozatot 2024. március 4-8. között rendezik meg, immár a tizedik alkalommal.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Virág Barnabás: a jegybanki alapkamat huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat

Több tényező is arra vezette a Monetáris Tanácsot, hogy ne változtasson az alapkamat szintjén – jelentett ki a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa nem változtatott keddi ülésén az alapkamaton, amely így változatlanul 6,50 százalék, nem változott a kamatfolyosó két széle sem. A kamatfolyosó alsó széle, az egynapos (O/N) betéti kamat 5,50 százalék, felső széle, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalék maradt. Legutóbb szeptemberben csökkentette, 25 bázisponttal a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a döntés hátteréről tartott tájékoztatón ismertette, hogy több tényező is arra vezette a Monetáris Tanácsot, hogy ne változtasson az alapkamat szintjén. Ezek között említette, hogy szeptember közepe óta folyamatosan erősödik a dollár, és emiatt a feltörekvő piacokon, így Magyarországon is erősödött a kockázatkerülés. Emellett az infláció október 3,2 százalékra emelkedett a szeptember 3 százalékról, elsősorban az élelmiszerek és az üzemanyagok miatt, miközben a piaci szolgáltatások mérséklődő áremelkedése ezt csak részben ellensúlyozta.

A jegybank alelnöke azt is a fontos tényezők közép sorolta, hogy a hazai gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben visszaesett, aminek a hátterében az ipar, a építőipar, és a mezőgazdaság gyengébb teljesítménye állt.

“A gazdasági növekedés újbóli beindulásának alapja az inflációs cél fenntartható elérése” – jelentette ki, és jelezte, a piacon érezhető kockázatkerülés növelte a felfelé mutató inflációs kockázatokat, ahogy a forint árfolyamának leértékelődése is emelő hatással bír.

“2024-ban az inflációban komoly előrelépést értünk el, de az infláció árnyékát is el kell törölni a gazdasági szereplők döntéseinél a gazdaság újraindítása érdekében. A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett, de ehhez a stabilitásorientált monetáris politikai megközelítés kell. Ezzel összhangban tartotta az alapkamatot 6,5 százalékon.

Továbbra is fegyelmezett, szigorú és türelmes monetáris politika indokolt. Akár huzamosabb ideig is a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat”

– mondta Virág Barnabás.

Az inflációs helyzetképben arról is beszélt, hogy az MNB és az elemzők várakozás alatt alakult a pénzromlás októberben, de fontos feladat, hogy a várakozásokat is a három százalékos cél környékén kell horgonyozni. Az inflációs kilátásokat rontja, hogy az élelmiszeráraknál elindult egy nemzetközi áremelkedés, gondot okozhat az árfolyamgyengülés is, hiszen az euróval szemben 4, a dollárral szemben 8 százalékos volt a forint elértékelődése szeptember eleje óta. Ezenkívül kockázati tényezőként említette, az új adóintézkedések hatásait.

A reálgazdaságot elemezve, közölte, hogy a harmadik negyedévben mérsékelt ütemben folytatódott a gazdasági növekedés, de a vártnál visszafogottabb növekedés mögött döntően nem monetáris tényezők állnak. Ezek között sorolta fel a visszaeső agráriumot, a gyenge exportot és az elmaradó beruházásokat is, míg pozitívumként jelölte meg a belső fogyasztás 3,9 százalékos emelkedését, és azt is, hogy a reálbérek az első félében 9,9 százalékkal nőttek.

A kockázati környezetet elemezve kiemelte a dollár tartós emelkedését, a geopolitikai kockázatokat, mert a háborús konfliktusok eszkalációja miatt már jelentős áremelkedéssel reagáltak az energiapiacok. Virág Barnabás azt is hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság jelentős előrelépést ért el: a folyó fizetési mérlegnek többlete előnyös, a költségvetési egyenleg is javul, az infláció mérséklődik, csupán a növekedést tekintve mutatkozik lemaradás.

“A forint gyengülése mögötti tényezőket szorosan figyelemmel követi a Monetáris Tanács”

– jelentette ki az alelnök, de hozzátette, a külső kamatkörnyezet bizonytalansága és a geopolitikai feszültségek is növelik a felfelé mutató inflációs kockázatokat.

“A Monetáris Tanács a beérkező adatok alapján, hónapról hónapra dönt az alapkamat mértékéről, amely akár huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat. Továbbra is óvatos, türelmes, és stabilitásorientált monetáris politika indokolt” – mondta végül Virág Barnabás.

Kérdésekre válaszolva kifejtette, hogy szoros együttműködés van a Pénzügyminisztérium és az MNB között, de személyi kérdésekkel nem kívánnak foglalkozni, így azzal sem, hogy a hírek szerint Varga Mihály lehet Matolcsy György MNB-elnök utódja.

Tartósan 400 forint feletti eurót nem kívánta kommentálni, csak azt jelezte, hogy a feltörekvő piacokat a tőkekivonás nyomás alatt tartja, és ez a magyar devizapiacon is látható. “Ennek az inflációs következményeit kell kezelni, mert ebből vannak kockázatok” – tette hozzá.

Szintén nem akarta az alelnök kommentálni a 2025-ös költségvetési tervezet kockázatait, mint fogalmazott, a kormány eltökélt a hiánycélok elérése mellett.

Az is kiderült, hogy most nem volt más kidolgozott kamatopció a Monetáris Tanács asztalán. Végül szó esett arról, hogy 2024-et veszteséggel zárja-e a jegybank, erre konkrét számot nem mondott, csupán azt, hogy az árstabilitás és pénzügyi stabilitás megteremtése az alapfeladat, és ennek van hatása a jegybanki eredményre, de az idén a veszteség mértéke bizonyosan csökkenni fog a tavalyihoz képest.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Pete Hegseth: senki nem fog balekot csinálni az Egyesült Államokból

Visszautasítjuk, hogy a békekezdeményezés során az Egyesült Államok szükségtelen engedményeket tenne Vlagyimir Putyin orosz elnöknek - jelentette ki Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter Brüsszelben a NATO-szövetségesek védelmi minisztereinek tanácskozását lezáró csütörtöki sajtótájékoztatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.14. péntek, 18:00
Rab Árpád
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem EJKK Információs Társadalom Kutatóintézet tudományos főmunkatársa
Hihetetlen vámokat jelentett be Donald Trump, de lehet, hogy csak taktikázik

Hihetetlen vámokat jelentett be Donald Trump, de lehet, hogy csak taktikázik

Donald Trump amerikai elnök bejelentette a kölcsönös vámrendszer bevezetését, amely szerint az Egyesült Államok az importált termékekre olyan vámokat vetne ki, amilyeneket más országok az amerikai termékekre alkalmaznak. A lépés célja a kereskedelmi deficit csökkentése és a hazai gyártók védelme, de a kritikák szerint kereskedelmi háborúhoz és magasabb fogyasztói árakhoz vezethet. Az intézkedés alááshatja a WTO alapelveit, és jelentős változásokat okozhat a globális kereskedelmi kapcsolatokban, ugyanis nagyon úgy tűnik, hogy Trump nem csak a vámokat tekinti vámoknak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×