eur:
411.02
usd:
390.69
bux:
79281.55
2024. november 21. csütörtök Olivér
Toronto, Canada - January 20, 2024:  Temu, PayPal and various other apps on an Apple iPhone.
Nyitókép: Kenneth Cheung/Getty Images

Januártól jön a "Temu-adó", drágább lesz az online vásárlás

A 2025-ös adóévtől kezdődően az online piactér üzemeltetői is kiskereskedelmi adó fizetésére lesznek kötelezettek, ha kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosítanak piacteret.

Az őszi adócsomagtervezet egyik legnagyobb horderejű rendelkezése szerint az adókötelezettség az online piactér külföldi vagy belföldi üzemeltetőjét terhelné a kiskereskedők által a platformon keresztül történő értékesítések után. Platformüzemeltetőknek azon webshopok, alkalmazások minősülnek, amelyek az üzletszerűen eladók és az ő vevőik között közvetítik az eladást. Ilyen például a Temu, a Wish vagy például az Amazon és az Emag, igaz, az utóbbi kettő a közvetítés mellett saját maga is árusít – írja a vg.hu.

Ezek az oldalak ugyanis hiába bonyolítanak akkora forgalmat, amely a kiskereskedelmi adó magasabb kulcsai alá esne, miután nem, vagy nem teljes egészében saját maguk adják el az árukat, hanem közvetítenek is kisebb kereskedőcégek és a vevők között, eddig nem kellett kiskereskedelmi adót fizetniük, mivel azt az eladó forgalma határozta meg. Azaz, ha a Temun egy olyan cégtől vásároltunk, amelynek az árbevétele nem érte el az 500 millió forintot, akkor az eladónak egyáltalán nem kellett kiskereskedelmi adót fizetnie. Amíg tehát egy árut egy itthon működő áruházlánc üzletében megvásárolva az ár közel 4,5 százalékának megfelelő kiskereskedelmi adót fizetett a bolthálózat, addig ugyanazt például a Temun enélkül, praktikusan ennyivel olcsóbban meg lehetett eddig vásárolni.

Az új szabályok szerint viszont a platformüzemeltető, például a Temu árbevételét kell vizsgálni akkor, amikor a kiskereskedelmi adót fizetik. Azaz nekik is fizetniük kell majd Magyarországon kiskereskedelmi adót, ha a megrendelt árut Magyarországra szállítják ki, és a kiskereskedelmi adó számítása során a platformüzemeltető teljes éves magyarországi forgalma lesz az adó alapja, ami a nagyon nagy ugrásokkal növekvő sávos adórendszer miatt akár tetemes adófizetési kötelezettséget is eredményezhet.

Az a 3-4 százalékos kiskereskedelmi különadó, amelyet a platformokra kiszabtak, várhatóan az árakban is visszaköszön, és ez esetleg azt is eredményezheti, hogy valamelyik online piactér kivonul Magyarországról, mivel úgy ítéli meg, hogy innentől nem éri meg neki az üzlet.

A már az idén életbe lépett új szabályozás szerint a platformot üzemeltetőnek adóalanyként 15 napon belül be kell jelentkeznie az adóhatóságnál, ahová az idei júliusi adatok szerint Magyarországon több mint száz platformüzemeltető regisztrálta magát. Erre is nagyon kell hogy figyeljenek az online piacteret üzemeltetők, ugyanis januártól új és nagyon súlyos szankciója lesz annak is, ha egy platformüzemeltető nem jelentkezik be a NAV-hoz, és nem fizeti be a kiskereskedelmi adót: az adóhatóság elérhetetlenné teszi az internetes felületét.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×