eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Bank calculates the home loan rate
Nyitókép: krisanapong detraphiphat / Getty Images

Átlagbérrel 17 éven át kell spórolni egy átlagos budapesti lakásért

Az ingatlanárak emelkedése miatt már egy komplett fiatal felnőttkor kell ahhoz, hogy a nettó magyar átlagkeresetből egy átlagos budapesti lakás megvásárolható legyen. A GKI Gazdaságkutató friss elemzést adott ki.

2010 után négy éven át még stagnált az új és használt fővárosi ingatlanok négyzetméterára, de országosan sem volt ez másként. 2015-ben aztán jött a csok, 2019-ben a babaváró hitel, így jelentősen megnőtt a kereslet, plusz ott voltak az Airbnb-befektetések és más tényezők, úgyhogy elkezdtek kilőni az árak: 13 év alatt Budapesten 3,5-3,6-szorosára drágult egy négyzetméternyi ingatlan. A drágulás országosan is 2,5-2,7-szeres.

A számok önmagukban még keveset jelentenének, ezért a GKI Gazdaságkutató megvizsgálta azt is, a fizetések mennyire tudták követni ezt a drágulást. Egy 60 négyzetméteres lakás átlagárát véve alapul, a használt lakást 69, az újat 155 havi bérből tudja most megvenni egy átlagos kereső, ez 5,75 és 12,9 évnyi fizetés - derül ki a Telex összeállításából. Budapestre szűkítve ugyanezek a számok: 140, illetve 200 hónap, előbbi mintegy 11 utóbbi nagyjából 17 évet jelent.

Ha tehát egy kétkeresős, átlagot kapó pár lakást akar venni, és jövedelmük 20 százalékát félre tudják tenni, akkor bő 14 év alatt "meg is vannak" - használt lakás esetében. Új lakás esetében ez 32 év. De itt is, ha Budapestre szűkítjük a területet, használt lakásra 29 évet, új lakásra 41 évet kell tervezni, ha nem jön közbe semmilyen olyan kiadás, amely rontaná a megtakarítási képességet.

A GKI szerint megállapítható, hogy országosan a használtlakás-vásárláshoz szükséges hónapok száma 2015-től kezdődően közel stagnálást mutat, az új lakás, valamint a budapesti használt lakás vásárlásához szükséges hónapok száma viszont meredeken emelkedett.

A GKI felhívja a figyelmet, hogy van 572 ezer üres lakás Magyarországon, ez a teljes lakásállomány nyolcada. Budapesten minden hatodik lakás üres papíron. Ezek egy része rossz állapotú, felújításra szoruló vagy feketén kiadott lakás. Ezeket is figyelembe véve valószínűsíthetően csak Budapesten több tízezer olyan lakás van, ami lakhatásra alkalmas, de üres, így a lakhatási válság megoldása nem feltétlenül csak új lakások építése lehet, hanem a költségkímélőbb tömeges felújítás is szóba jöhetne.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×