Meglepően jól alakult a külföldi nyaralásokra meghirdetett előfoglalási időszak, a 2019-es rekordévit meghaladó számú magyar utas indul tengerparti nyaralásokra az utazási irodákkal, ezzel ellentétes tendenciát rajzol fel a szallas.hu a belföldi turizmusról, adataik szerint ugyanis 16 százalékkal kevesebb főszezoni foglalással indul a nyár – írja a vg.hu.
A hotelek esetében 21 százalék a visszaesés, a nem hotel típusú szálláshelyek esetében pedig nyolc százalék a csökkenés. A belföldi kereslet visszaesése már az első öt hónapban is megmutatkozott: a magyarok belföldi foglalásainak száma 11 százalékkal csökkent, éppúgy mint a vendégéjszakák száma is. Mindezek ellenére a foglalásokból származó bruttó szobaár bevétel 8 százalékkal nőtt, az elmúlt 5 hónap átlaga alapján egy főnek egy éjszaka 12 500 forintba került.
Már a hosszú hétvégék forgalma is visszaesést mutatott, a legnagyobbat a húsvét hozta, a tavalyinál 18 százalékkal kevesebb foglalást és 17 százalékkal kevesebb vendégéjszakát rögzítettek a szállásfoglalási portálon.
Egy felmérés szerint van utazási kedv az idei nyárra, de még sokan kivárnak a foglalással. A belföldi utazók elsősorban az akciós árakat, a csomagajánlatokat, az előleg fizetése nélküli foglalást és a Szép-kártyás fizetési lehetőséget keresik
Idén átlagosan 18 százalékkal drágultak a szálláshelyek árai, ezen belül nagyok az eltérések az árváltozás mértékében a szállástípusokat és a településeket külön-külön vizsgálva. A hotelek esetében magasabb, átlagosan 22 százalék a drágulás, miután áraikat nagyobb mértékben befolyásolják az üzemelési költségek emelkedése mellett a szolgáltatások árai, a munkaerő bérköltsége és az élelmiszerárak is.