eur:
403.32
usd:
351.52
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán
Crisis Management, Teamwork concept.
Nyitókép: Maria Stavreva/Getty Images

30 éves csúcson az infláció az OECD-ben

Főleg a török áremelkedés húzta fel az adatot.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban átlagosan 6,6 százalék volt az éves szintű fogyasztói áremelkedés decemberben a novemberi 5,9 százalék után.

A decemberi adat több mint 30 éve, 1991 júliusa óta a legmagasabb, ami részben annak a következménye, hogy Törökországban 36,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Törökországot nem számítva az OECD-országok inflációja 5,6 százalék volt decemberben a novemberi 5,3 százalék után.

Az energiahordozók árnövekedése az OECD-országban 25,6 százalékra lassult a novemberi 27,6 százalékról, ugyanakkor az élelmiszerek áremelkedése 5,5 százalékról 6,8 százalékra gyorsult.

Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció 4,6 százalék volt decemberben az egy hónappal korábbi 3,9 százalék után.

Az OECD-országokban tavaly átlagosan 4 százalék, 2000 óta a legmagasabb volt az infláció,

jóval magasabb a 2020. évi 1,4 százaléknál. Tavaly az energiaárak 1981 óta a legnagyobb mértékben, 15,4 százalékkal emelkedtek, míg 2020-ban még 6,5 százalékkal csökkentek.

2021-ben a maginfláció 2,9 százalék volt az egy évvel korábbi 1,8 százalék után.

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex az eurózónában 5 százalék volt decemberben a novemberi 4,9 százalék után, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 2,6 százalékon maradt. Az Európai Unió statisztikai hivatalának előzetes számításai szerint a HICP növekedése 5,1 százalékra gyorsult januárban, miközben a maginfláció 2,3 százalékra lassult.

A G20-országokban az infláció decemberben 6,1 százalékra emelkedett az előző havi 5,9 százalékról. Különösen Indiában nőttek a fogyasztói árak, a novemberi 4,8 százalékról 5,6 százalékra decemberben, Dél-Afrikában 5,9 százalékra 5,5 százalékról és Indonéziában 1,9 százalékra 1,7 százalékról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×