eur:
404.65
usd:
374.62
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Az Evergrande Center logója az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejáratánál Sanghajban 2021. szeptember 21-én. Jelentések szerint az Evergrande-nek több mint 300 milliárd dollárnyi adóssága van.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Nagy a gond az Evergrande-nél

Bezuhant az óriáscég elektromos autókat gyártó részlegének értéke.

Erős kilengések után csaknem 10 százalékos mínuszban zártak a China Evergrande kínai cégcsoport elektromos autókat gyártó leányvállalatának részvényei a hongkongi tőzsdén hétfőn, miután a cég arra figyelmeztetett, hogy súlyos likviditási nehézségekkel küzd, és bizonytalan a jövője gyors készpénzinjekció híján.

A China Evergrande New Energy Vehicle Group péntek este megerősítette, hogy forráshiány miatt felfüggesztett egyes kifizetéseket, köztük a munkavállalói bérekét, illetve egyes beszállítói tartozásokét. A vállalat közölte, hogy tárgyal potenciális befektetőkkel bizonyos projektekről, illetve eszközök eladásáról pénzforgalmi problémáinak kezelésére.

Bár az elektromos autókat gyártó leányvállalat az ingatlanfejlesztő cégcsoport kisebb eleme, likviditási gondjai árulkodóak a második legnagyobb kínai ingatlanfejlesztő Evergrande helyzetét illetően.

A China Evergrande konglomerátum 305 milliárd dolláros tartozást halmozott fel.

Múlt csütörtökön elmulasztotta az egyik dollárkötvénye után járó kamatok, összesen 83,5 millió dollár kifizetését, ráadásul makacsul hallgat a vállalatvezetés, így nem tudni, hogy a 30 napos türelmi idő alatt teljesíti-e kötelezettségét, vagy a külföldi befektetők hoppon maradnak és kénytelenek lesznek nagy veszteségeket elkönyvelni.

A következő nagy próbatétel a héten esedékes: szerdán egy 2024 márciusában lejáró, 9,5 százalékos kamatozású dollárkötvény után kellene 47,5 millió dollárt kifizetni a befektetőknek.

Ha a China Evergrande nem fizet a türelmi időben belül, törlesztési csődbe kerül, aminek súlyos hatásai lehetnek a kínai gazdaságra, de egyes félelmek szerint a globális pénzügyi rendszerre is.

Kyle Rodda, az IG Markets brit online brókercég elemzője szerint a piacok már beárazták annak valószínűségét, hogy az Evergrande összeomlása globális válságot okozhat, a múlt hét elejére jellemző sokk és félelem már elmúlt. Hozzátette, a piacok immár arra készülnek, hogy a vállalat elbukik, de azt nem fogják hagyni, hogy az összeomlás súlyos kockázatokat jelentsen a kínai pénzügyi rendszerre, vagy hatása legyen a globális piacokra.

A China Evergrande hónapokkal ezelőtt került nehéz helyzetbe annak nyomán, hogy a kínai kormányzat 2017 óta egyre szigorítja az ingatlanszektor szabályozását az adósságállomány és a spekuláció növekedésének megfékezésére. A pekingi kormány mentőövet dobhatna a vállalatnak, de elemzők ezt a lehetőséget tartják a legkevésbé valószínű forgatókönyvnek.

A JPMorgan amerikai bankház elemzői arra számítanak, hogy a kínai döntéshozók az erkölcsi kockázat csökkentését szem előtt tartva lehetővé teszik az ingatlanszektor adósságállományának leépítését, de mint hozzátették, bíznak abban, hogy "aktívan kezelik az átstrukturálást és hatékonyan fékezik a pénzügyi tovagyűrűzést".

A kínai központi bank hétfőn nettó 100 milliárd jüan (15,5 milliárd dollár) értékben ismét készpénzt juttatott a bankszektorba, miután a múlt héten január óta nem látott mértékű, nettó 320 milliárd jüan extra likviditást biztosított repo ügyeletek keretében. Ez a piacok támogatásának jeleként értékelhető.

A China Evergrande New Energy Vehicle Group 9,42 százalékos mínuszban, 2,02 hongkongi dolláron zárta a kereskedést hétfőn, míg az anyavállalat árfolyama 7,63 százalékos pluszban, 2,54 hongkongi dolláron zárt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jerome Powell a Fed kamatdöntése után: nem mondanék le, hiába kérné Trump

Jerome Powell a Fed kamatdöntése után: nem mondanék le, hiába kérné Trump

A szokásoktól eltérően ezúttal csütörtökön döntött a kamatokról az amerikai jegybank, a Federal Reserve. A kamatdöntésről szóló közleményt 20:00-kor tették közzé, a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkent az irányadó kamat. Jerome Powell elnök a sajtótájékoztatón nem mondott sok konkrétumot se a várható kamatpályáról, se arról, hogy a Fed hogyan értékeli a választás gazdaságra gyakorolt hatásait. Egy dolgot viszont megtudtunk: nem fog lemondani akkor sem, ha Trump erre felszólítja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×