Az Agrárminisztérium múlt heti határszemle adatai szerint lényegében befejeződött a tavaszi árpa, a zab, a magborsó és a cukorrépa vetése, a napraforgóé pedig a tervezett terület 97 százalékánál tart - írta a Napi.hu. Eddig 912 ezer hektáron került kukorica a földbe, ami a tervezett terület 92 százaléka, és egyre jobban haladnak a szójával is a gazdák, csaknem a tervezett vetés 71 százalékával végeztek már.
Az elmúlt időszak szórványos esőzései hatására - ami csak kis területen érte el a kívánatos szintet, és jobbára 5-10 milliméter között szóródott - a napraforgó és a kukoricavetések sok helyen kikeltek. A napraforgótáblák a gyomirtása azonban kihívást jelent, mivel számos szer csapadékkal a talajba mosódva hat, az meg nem esett a kívánt mennyiségben, ezért a kezelések az esetek zömében láthatóan hatástalanok voltak.
A szaktárca szerint
az őszi búzavetések fejlődése sok helyen lelassult, a gyengébb termőhelyi adottságú területeken gyakorlatilag megállt a növények fejlődése, ami egyre komolyabb terméskiesést vetít előre,
és várhatóan szalmából is kevesebb lesz az alacsonyabb szármagasság miatt. A jobb tápanyag- és vízgazdálkodású talajokon még van esély az állományok megújulására, de a hozamcsökkentést itt sem akadályozza meg, ha még esetleg esik is az eső. A kalászok egy része üres, valószínűleg kevesebb termés várható. Az őszi káposztarepce virágzása lassan befejeződik, itt közepes termés várható.
A minisztérium szerint a legnagyobb problémát az ország északi területein okozza a továbbra sem enyhülő aszály, itt ugyanis a csapadékhiányt a földeket szárító viharos szél tetézi. Ezért a növények kelése vontatottabb, a fejlődés gyengébb a kívánatosnál.