A januárban lejáró 11 éves megállapodás példátlannak tekinthető az orosz–ukrán gázkapcsolatok történetében, korábban nem voltak hasonlóan hosszú szerződések – jegyezte meg Deák András György az InfoRádiónak nyilatkozva. A szakértő emlékeztetett, az elmúlt évtized során számtalan dolog megváltozott, elég arra gondolni, hogy Oroszország megszállta a Krímet és kvázi háborús állapotok alakultak ki Kelet-Ukrajnában, emiatt nagyon feszült hangulatban egyezkednek a korántsem azonos pozíciót elfoglaló felek.
Jelenleg háromoldalú tárgyalások zajlanak az oroszok, az ukránok, valamint az Európai Unió között. Az Európai Bizottság és Kijev hosszabb távú egyezséget szeretne kialkudni, miközben Moszkva – érthető okok miatt – rövid periódusban gondolkodik, és ha nem akarják, nem is lesz hosszabb távú megállapodás, mondta az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa. A szakember maga is egy átmeneti, fél–egy, legfeljebb két éves alkut lát reálisnak, amit majd állandóan újra kell tárgyalnia a feleknek.
Tudható, hogy az orosz állami gázipari óriásnak, a Gazpromnak egyelőre szüksége van az ukrajnai gázvezetékekre, hogy megfelelően nagy mennyiségű nyersanyagot legyen képes eljuttatni az Európai Unióba. Ám folyamatosan épülnek az Ukrajnát elkerülő vezetékek: idén úgy tűnik, hogy a Török Áramlat első szálát át tudják adni, az elkövetkezendő 2-3 évben pedig átadásra kerülhet mind a Török Áramlat második szála, mind az Északi Áramlat két újabb szála.
Deák András György úgy véli, ha minden említett vezeték megépülne, azokon majdnem annyit tudnának Európába szállítani, mint a jelenlegi teljes európai uniós orosz export mennyisége. Ezen felül Oroszországnak állandó jelleggel szüksége van egy 15-20 százaléknyi hálózati tartalékra, ezt helyeznék el Ukrajna területén, vagyis nincs olyan kimenetel, hogy ne kelljen az ukrán hálózat – tette hozzá a szakértő. Hozzátette: az oroszok azzal nincsenek tisztában, hogy melyik évben mennyit akarnának ezen szállítani, és ez a legfőbb oka, hogy Oroszország, illetve a Gazprom jelen pillanatban nem akar egy hosszútávú kötelezettséget vállalni. Amint egy új vezeték elkészülne, azt használnák, és nem az ukrán vonalat.
További részleteket is megtudhatnak az InfoRádió EnergiaVilág magazinjának november 25-i adásából, amelyet az infostart.hu oldalon meghallgathatnak.