eur:
406.23
usd:
384.69
bux:
77766.32
2024. november 14. csütörtök Aliz
Moszkva, 2016. április 18. Az orosz Gazprom cég logója a 16. Neftegas (Nyeftyegaz) olaj- és gázipari berendezések nemzetközi kiállításán és vásárán Moszkvában 2016. április 18-án. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Elemző: célszerű lenne a gáz harmadát nem Oroszországtól venni

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újabb, hosszú távú gázszállítási megállapodásról tárgyalt kedden a Gazprom vezetőjével. Az InfoRádiónak nyilatkozó elemző szerint ez nincs ellentmondásban azzal, hogy Magyarország megszüntetné az orosz gázfüggőséget, az árazást viszont célszerű lenne az európai szinthez kötni.

Nem lát ellentmondást Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője aközött, hogy a magyar külügy- és külgazdasági miniszter újabb, hosszú távú gázszállítási tárgyalásban áll az orosz Gazprommal és aközött, hogy Magyarország csökkentené gázterületen az orosz függést.

"Nyilvánvaló, hogy számunkra

a jövőben is Oroszország lesz a legfontosabb gázforrás,

ugyanis a közelünkben lévő legnagyobb gázforrások az övék, és felépült infrastruktúra is van. Persze nagyon fontos, hogy az ország számára álljanak rendelkezésre alternatív források is, és az örvendetes hír az, hogy ezek egyre nagyobb számban rendelkezésre is állnak" - fogalmazott Pletser Tamás az InfoRádióban.

Várakozása szerint Románia felől a következő 10 éven belül jelentős mennyiségű földgáz érkezhet, másrészt ki fog épülni a horvátországi cseppfolyósgáz-vezeték (LNG) is, ezzel együtt Nyugat-Európa és Lengyelország felől is új utak nyílnak.

Magyarország jelenleg a 15 százalékát termeli meg annak a földgáznak, amit elfogyaszt, a többi importból jön, jellemzően tehát Oroszország felől. Az egészséges arány a jövőben Pletser Tamás szerint az lenne, ha 50-60 százalék körüli arányra szorulna vissza az orosz gáz a meglévő 15-20 százalékos magyar termelés mellett, ez azt jelenti, hogy c

célszerű lenne a gáz legalább egyharmadát nem orosz forrásból beszerezni.

Pletser Tamás szerint nem is célszerű hosszú távú szerződéseket kötni, inkább olyanokra kellene törekedni, amelyek lehetővé teszik az átállást, ha a diverzifikáció lehetősége valósággá válik.

Az árazást tekintve szerinte az lenne egy jobb forgatókönyv, ha a gázellátás árát az európai árakhoz kötnék, szemben az orosz árképzéssel. Fogyasztói szempontból egyébként - úgy látja - erősödött a vásárlók alkupozíciója az elmúlt évek során, aminek több oka van, egyik a cseppfolyós földgáz megjelenése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Elkezdték az oroszok bekeríteni a 2023-as ukrán ellentámadás egyik hídfőállását, Velika Novoszilkát, a kisváros melletti Rivnyopilt el is foglalták. Emellett elkezdtek Orihiv felé is orosz katonák szivárogni, Zaporizzsja megyében. Közben egyre inkább úgy tűnik: Donald Trump stábja egyre inkább Oroszországnak kedvező békét akar Ukrajnában. Közben hírek jöttek arról, hogy az orosz deszantosok betörtek Kupjanszkba, Kelet-Harkiv egyik legfontosabb logisztikai központjába - ezt később Kijev cáfolta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 14. 17:21
×
×
×
×