eur:
400.16
usd:
366.6
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay.com

Sok pénzt tettünk kötvényekbe és a párnacihába

A háztartások nettó pénzügyi megtakarítása (finanszírozási képessége) a harmadik negyedévben 524 milliárd forintot, a negyedéves GDP 4,9 százalékát tette ki, a szeptember végéig eltelt egy év alatt 2514 milliárd forint, a GDP 6,2 százaléka volt - jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank.

A háztartások pénzügyi megtakarításai a tranzakciókból eredően 610 milliárd forinttal gyarapodtak, míg a hitelfelvétel 86 milliárd forintra rúgott a harmadik negyedévben.

Jelentős mértékben növekedett

  • a készpénz-állomány (130 milliárd forinttal),
  • a folyószámla betétek (133 milliárd forinttal),
  • a központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (205 milliárd forinttal),

és kisebb mértékben (50 milliárd forinttal) a részvények és részesedések és (28 milliárd forinttal) biztosítástechnikai tartalékok.

A háztartások kötelezettségeit tekintve számottevően bővült a hitelintézetektől felvett ingatlanhitelek állománya (104 milliárd forinttal), és a forint fogyasztási és egyéb hitelek állománya is (42 milliárd forinttal) növekedett.

Szeptember végén a háztartások nettó pénzügyi vagyona 43 622 milliárd forintot tett ki, egy év alatt 4345 milliárd forinttal nőtt. A háztartások pénzügyi eszközei 4592 milliárd forinttal 52 473 milliárd forintra nőttek, míg a kötelezettségek egy év alatt mindössze 247 milliárd forinttal emelkedtek és 8851 milliárd forintot tettek ki.

Az egy év alatt felhalmozott megtakarítások 36,2 százaléka, 1663 milliárd forint készpénzbe és látra szóló betétekbe ment, a szeptember végi állományuk 13 849 milliárd forintot, a háztartások pénzügyi vagyonának 26,4 százalékát teszik ki. A háztartások 534 milliárd forintot fektettek be államkötvényekbe és 182 milliárdot kincstárjegyekbe a szeptember végéig tartó egy év alatt, amivel a kezükben lévő állampapír állomány 5484 milliárd forintra nőtt. A háztartások vagyonának 42,5 százaléka, 22 277 milliárd forint vállalati tulajdonrészekben van és ez a vagyon 1931 milliárd forinttal nőtt egy év alatt.

A háztartások tartozási között 273 milliárd forinttal, 9,1 százalékkal nőtt az ingatlanhitelek állománya és az összes kötelezettség 37 százalékát 3276 milliárd forintot ért el szeptember végén. A fogyasztási és egyéb hiteladósság 32 milliárd forinttal csökkent tavaly szeptember végéhez képest és 2833 milliárd forint volt - derül ki az MNB legfrissebb előzetes adataiból.

Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés hét százalékkal csökkenhet északi szomszédunknál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×