Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 11. vasárnap Ágota
Bíróságon támadták meg Paks II környezetvédelmi engedélyét

Bíróságon támadták meg Paks II környezetvédelmi engedélyét

A Greenpeace Magyarország és az Energiaklub bíróságon támadta meg Paks II környezetvédelmi engedélyét, mivel véleményük szerint az számos kérdést nem tisztáz megfelelően. A zöld szervezetek azt várják az igazságszolgáltatástól, hogy az ítélet meghozataláig függessze fel a másodfokú határozat végrehajtását, és az eljárás lezárultával helyezze hatályon kívül Paks II környezetvédelmi engedélyét.

A Greenpeace Magyarország és az Energiaklub bíróságon támadta meg Paks II környezetvédelmi engedélyét, mert az engedély és az engedély alapjául szolgáló hatástanulmány nem ad megnyugtató választ számos alapvető kérdésre. A zöld szervezetek keresetükben 16 pontban sorolják fel az engedéllyel kapcsolatos aggályaikat, melyekből az alábbiakat tartják a legsúlyosabbaknak.

  • Az engedély rendezetlenül hagyja a nukleáris és radioaktív hulladékok kezelésének sorsát és a leszerelés kérdéseit. Az elkészült hatástanulmány súlyosan hiányos: nincs bizonyítva, hogy elegendő hely lesz-e Bátaapátiban a kis és közepes aktivitású hulladékok végleges elhelyezésére (ahol már az ideiglenes tárolás megoldása is kérdéses); továbbá teljesen megoldatlan a kiégett fűtőelemek átmeneti tárolása és végleges elhelyezése.
  • A hatástanulmány nem vizsgálja kielégítő módon Paks II építésének és üzemeltetésének környezeti hatásait. A tervezett építési és üzemidőt a több mint másfél évig tartó eljárás utolsó két hónapjában módosították, és a módosítást követően már nem készültek megfelelően alapos vizsgálatok. Paks I és Paks II együttes üzemelési ideje például az eredeti három évről időközben hét évre változott, ezt azonban már nem vizsgálták részletesen, pedig a módosítás jelentős változásokat eredményezhet többek között a Duna élővilágára. A hatástanulmány a blokkok együttes építéséből fakadó plusz környezeti terhelésre és a Paks I-re hatással lévő talajvízszint-csökkenésre se tér ki érdemben – írták közleményükben.

A tervezett új paksi atomerőmű környezeti engedélyezési eljárása 2014 decembere óta zajlik. Az eljárásban a Greenpeace Magyarország és az Energiaklub a kezdetek óta ügyfélként vesz részt. A környezetvédelmi szervezetek több ponton hiányosnak és homályosnak találták az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott hatásvizsgálati dokumentumokat, ezért a hatásvizsgálat alapján a Baranya Megyei Kormányhivatal által tavaly szeptember 29-én kiadott környezetvédelmi engedélyt októberben megfellebbezték. A másodfokú hatóság azonban ennek nem adott helyt, így Paks II környezetvédelmi engedélye 2017 márciusában jogerőre emelkedett.

Mivel a határozat továbbra sem rendez számos fontos kérdést, az Energiaklub és a Greenpeace Magyarország az engedélyt a bíróságon megtámadta, és keresetében azt kéri:

a bíróság függessze fel a másodfokú határozat végrehajtását,

és a környezetvédelmi engedélyt az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatállyal szüntesse meg.

„Annak érdekében, hogy minél átláthatóbb legyen a legalább 4000 milliárd forintos beruházás, a mai nappal útjára indítjuk paksameta.hu blogunkat, melyben naprakész elemzéseket adunk a paksi bővítésről szóló információkról, rámutatunk a tájékoztatás hiányosságaira, és segítünk a nyilvánosságra hozott adatok értelmezésében" – mondta Perger András, a Greenpeace Magyarország energiakampány-felelőse.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Olyan javaslat érkezett, ami után iszonyú sok pénz jelenhet meg rengeteg magyar bankszámláján

Olyan javaslat érkezett, ami után iszonyú sok pénz jelenhet meg rengeteg magyar bankszámláján

A rezsicsökkentés tehetősebb rétegeket is támogató és rugalmatlan formája és a hasonlóan rugalmatlan fix betáplálási átvételi ár a legfőbb akadályai annak, hogy Magyarországon a hálózatot segítő, az egyetemes szolgáltató terheit csökkentő lakossági beruházások létesüljenek, melyek a zöldátmenetet tovább segítenék - vélik a MANAP iparági egyesületnél. A szervezet szerint a rezsicsökkentésnek ki lehet dolgozni olyan alternatíváját, amely a kritikus fogyasztói terheket nem növelné, de a fogyasztás bizonyos mértékű rugalmasabbá tételével sok területen hasznos eredményekkel járna. Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a rezsicsökkentés egy jelentősen "tágabb" témakör, ennek módosítását a szervezet egyelőre nem szorgalmazza, javasolja ezzel szemben azt, hogy az otthoni napelemek által megtermelt és a hálózatba betáplált villamos energia jelenlegi egyösszegű fix ára helyett egy egyszerű 3 idősávos rendszer kerüljön alkalmazásra. A javaslat szerint azáltal, hogy az átvételi ár a reggeli és esti fogyasztási csúcsidőszakban magasabb lenne, a prosumerek ösztönözve lennének a zöldberuházásokra, emellett az intézkedés az egyetemes szolgáltató számára, és hálózati, illetve rendszerszempontból is pozitív hatással lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×