Ebben a tanévben Adattudományi és Adattechnológiai Tanszék indul az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karán. A támogató a Magyar Telekom anyavállalatának, a Deutsche Telekomnak a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó részlege.
Az adattudomány arról szól, hogyan lehet nagy mennyiségű adatból értelmes, az emberek számára értelmezhető szolgáltatásokat produkálni – mondta a célokról a Magyar Telekom Product House igazgatója.
Dobó Mátyás kifejtette: egyre nagyobb mennyiségű adat és információ keletkezik a különböző okoseszközökön, szenzorokon keresztül. Ezek megfelelő feldolgozásával újfajta szolgáltatásokat és élményeket lehet teremteni az ügyfeleknek vagy üzleti szereplőknek.
Az adattudományhoz értők határterületen dolgoznak.
„Ők azok a programozók, akik jól értenek a statisztikához, vagy azok a statisztikusok, akik jól értenek a programozáshoz. Egyszerre értik, hogyan lehet nagy mennyiségű adatot különböző modellekkel feldolgozni, és értenek is ahhoz, ezt hogyan kell leprogramozni” - közölte a szakemberekről az igazgató.
Dobó Mátyás szerint az adatokat feldolgozni képes emberekre való igény növekszik, ez az egyik legfontosabb szakmává válhat a jövőben.
„A döntésekhez egyre több adatot használnak fel, minden iparág kezd adatvezéreltté válni. A kereskedelembe ahhoz használják fel az adatokat, hogy hol hozzanak létre egy új boltot, a telekommunikációban pedig ahhoz, hogy az ügyfél milyen ajánlatot kapjon” - emelte ki.
A tanszék, amelynek vezetője Horváth Tamás lett, a kutatás és a nyílt innováció eszközeivel segítené elő az adatvezérelt üzleti alkalmazások létrejöttét.