elte
A Közel-Keletet és Észak-Afrikát is kiéhezteti a háború – nálunk is lesz baj
Az orosz–ukrán háború komoly élelmiszerválsággal fenyegeti a közel-keleti és az észak-afrikai térséget – mondta az InfoRádiónak az ELTE TTK Természetföldrazi Tanszékének tudományos főmunkatársa. Bár a közép-európai térség ellátása ebből a szempontból biztosított lesz, de az árak jelentős emelkedésére itt is számítani kell. Időközben kezd bejáratódni a konstancai tengeri kikötő használata, és új vasúti szállítási útvonalak is létesülnek Romániában.
Lassan nem lesz, aki kémiát tanítson, de más tantárggyal is van gond
Míg 2013-ban évente negyvenen jelentkeztek az ELTE kémiatanár szakára, tavaly ez csaknem a negyedére csökkent. Egy konferencián az is elhangzott, hogy az idén diplomázó 11 hallgató fele dolgozna a közoktatásban, a többiek a magánszférában helyezkednének el. A szakmától sok fiatalt a bérviszonyok tartanak távol.
A napragforgók segítették az ELTE kutatóit a napelemek beállításánál
Magyar kutatók napraforgók segítségével jöttek rá arra, hogy itthon a napelemtáblákat nem délre, hanem a dőlésszögüktől függően többé-kevésbé kelet felé kell tájolni, ami függőleges táblák esetén akár 5%-os energiatöbbletet is eredményezhet.
Nagyot ment az ELTE a világranglistán
Az ELTE a világ 517. legjobb egyeteme lett a CWUR 2022/23-as értékelése szerint. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ezzel az eredménnyel a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek legfelső 2,7%-ában szerepel.
Fémek alakváltozásában bukkantak a földrengések analógiájára az ELTE kutatói
Az egyedülálló felfedezést az egyetem egyedülálló kísérleti berendezése tette lehetővé.
Emléktáblát avattak Erdős Pál tiszteletére
Erdős Pál születésének évfordulója alkalmából hagyományteremtő jelleggel hálózattudományi műhelykonferencia keretében emlékeztek meg a legmagasabb nemzetközi elismeréssel, a Nobel-díjjal egyenértékű Wolf-díjjal kitüntetett, valamint Kossuth- és Állami díjas matematikus munkásságáról. Az ELTE Nagytétényi úti Kollégiumában lezajlott Erdős Pál Hálózattudományi Műhelykonferenciát követően emléktáblát avattak Erdős Pál tiszteletére.
Új utak a mesterséges intelligencia kutatásában
Az ELTE kutatói az emberi agy kapcsolatainak leírását használták innovatív gépi tanulási módszerek teszteléséhez. Az új módszer a Newton-elmosás nevet kapta, a kapcsolódó tanulmány a Scientific Reports című lapban jelent meg.
Ukrán államiság, nacionalizmus, kisebbségek és történelmi sérelmek - történeti adalékok a háború hátteréhez
Oroszország arra hivatkozva támadta meg Ukrajnát, hogy az országot demilitrizálni és nácimentesíteni akarja. Milyen történelmi eseményekre vezethető vissza egyáltalán ez a kifejezés? Erről beszélgettünk Mezei Bálint adjunktussal, az ELTE BTK Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszékének oktatójával.
Aki egy nap fél órát nevet, ezt teszi a testével
Felér egy könnyű testmozgással és javítja a közérzetet egy kutatás szerint.
Fontos döntés hozott az ELTE
Február 28-tól jelenléti munkarenddel folytatódik a 2021/2022-es tanév tavaszi féléve, de kötelező marad a maszk viselése.
Magyar részvétel a nagy New York-i kísérletben
Az ELTE kutatói Amerika legnagyobb részecskegyorsítójában, a New York-i Relativisztikus Nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider, RHIC) STAR kísérletében vesznek részt.
Magyar kutatás: túlnyomó többségben a férfiak nem tartották a távolságot
A felmérés a járvány legelején készült 41 ország 87 169 résztvevőjével.
Az újszülöttek jóval érzékenyebbek a társas viszonyokra, mint az sejteni lehetett
Magyar kutatók először igazolták, hogy a beszédre specializált agyterületek már születéskor azonosítják az emberi kommunikációt, még akkor is, ha maga az újszülött nem vesz részt az interakcióban. A felfedezés új perspektívát nyit a nyelv fejlődésének megismerésében.
Melyik kutyából lesz főnök? Kutatás a kutyások körül
A kutyaszemélyiség és a rangsorban elfoglalt hely összefüggését vizsgálták az ELTE Etológia Tanszékének munkatársai legújabb kutatásukban.
Az ötödik hullám miatt online indul a tavaszi félév az ELTE-n
Tekintettel a járvány ötödik hullámára, az Eötvös Loránd Tudományegyetem legkevesebb 3 hétre online oktatást vezet be a tavaszi félév kezdetén. A hallgatói hiányzásokra az általános szabályok vonatkoznak, a kollégiumok továbbra is a szokásos rendben működnek.
Különleges veszélyforrástérképpel álltak elő az ELTE kutatói
Az intézmény munkatársai a Gerecse hegység mozgásveszélyes területeit és a bányászati hulladéklerakóit térképezték fel komplex térinformatikai modellezéssel.
Magyar kutatók rájöttek, hogyan különbözteti meg a kutyaagy a nyelveket
A világon most először sikerült kimutatni, hogy egy nem emberi agy is meg tud különböztetni egymástól két nyelvet.
A Kopaszi-gátnál a Dunából került elő az ELTE kutatójának holtteste
Az eltűntként keresett Klein László holttestét találták meg.
Áttörést értek el magyar kutatók a rákos betegségek kialakulásának megértésében
Az ELTE kémikusai német kutatókkal együttműködésben olyan eljárást dolgoztak ki, amely hatékonyan és az eddigieknél sokkal precízebben mutatja meg a fehérjék szerkezetében bekövetkező változásokat.
Új korszakot indíthat a felsőoktatásban az ELTE vizsgaközpontja – képek
A 350 millió forintos beruházással kialakított, a hazai felsőoktatásban úttörőnek számító létesítményben heti 10 ezer vizsgát lehet lebonyolítani a kor elvárásainak megfelelő technikai felszereltséggel, megfelelően kontrollált körülmények között.