„Drámai mértékben és nagyon nagy sebességgel alakul át a klímahelyzet Magyarországon is, ezért nem élhetünk úgy a városainkban, ahogy azt megelőzően. Bennünket a Főkert keresett meg ezzel a programmal, mert nagyon sok civilhez érünk el" – mondta az InfoRádióban Bojár Iván András. Megjegyezte: idén a kánikula tavalyhoz hasonlóan el fog tartani akár 40 napig vagy még hosszabban is, és sokkal hosszabban, mint 10-20 éve, amikor csak 15 kánikulai nap volt. Emiatt új látásmód kell abban, hogy miként tekintünk a környezetünkre.
„Sokkal több növény kell, azokat pedig sokkal nagyobb odafigyeléssel, gondoskodással kell fenntartanunk. Egy városlakó persze mondhatja azt, hogy ezt oldja meg a Főkert vagy a főváros, de szerintünk a hétköznapi embereknek is sokkal többet kell foglalkozniuk a növényekkel. Nincs az a vállalat a világon, amelyik ezekben a pokoli meleg hetekben két-három naponta megfelelő mennyiségű vízhez tudja juttatni egy ekkora város fáit. Az lenne a cél, hogy akik a fák közelében élnek, kezdjék el úgy érezni, hogy van közük a növényhez. A növény ad nekik, hűti az utcát, port fog meg, szén-dioxidot köt meg. Igenis megérdemli, hogy ugyanúgy, ahogy az ember a haverját meghívja egy sörre adott esetben, hívja meg a fát is, adjon neki vizet, hiszen élnie kell a növénynek. Ha a növény él, akkor a növény éltetése vissza fog hatni ránk. Nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is. Ebbe érdemes és jó belecsatlakozni, és gondolni azokra a fákra, amelyek mellett adott esetben csak közönyösen megyünk el, vagy a csikket odadobjuk a tövéhez, vagy a kutyát engedjük, hogy ott végezze a dolgát. Fontos, hogy élőlényként és a városunk szereplőiként gondoljunk a fákra. Ez az alapgondolat az öntözésben” – mondta a Tízmillió Fa Közhasznú Alapítvány vezetője.
Az Önkéntes Vízadó programot Budapest önkormányzata, a Főkert és a beeco applikáció fejlesztői hirdették meg. A szervezett, csoportos locsolásokhoz cégek és magánszemélyek csatlakozását is várják a szervezetek honlapján (például itt), vagy az appon keresztül. Utóbbiban a fák aktuális állapotáról, öntözöttségéről vagy annak hiányáról is információt kaphat az, akit ez érdekel.
Azért, hogy a program ne veszítse el a személyes jellegét, úgynevezett locsolakomákat fognak rendezni vasárnap esténként, délutánonként – amikor már kicsit enyhült a nagyon nagy meleg – a város különböző kitüntetett pontjain, parkokban, fasorokban vagy intenzívebben zöldesített környékeken. Ezekre a találkozókra várják a családokat, a kutyásokat, sok mindenkit, aki úgy érzi, hogy a fák öntözésében szerepet tud találni magának. És ott lehet majd átfogóbban is beszélgetni arról a környezeti változásról, amelyet egyénként mindannyian megélünk.