eur:
400.65
usd:
363.23
bux:
88715.65
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Pexels
Nyitókép: Pexels

Ebből nagy baj lehet, figyelmeztetnek a gyógyszertárak

Az elmúlt 15 évben megkétszereződött a háztartások gyógyszerhulladék-termelése, miközben sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, mi számít gyógyszerhulladéknak, hol és hogyan kell megszabadulni tőle.

Évről évre nő a háztartási gyógyszerhulladék mennyisége, az elmúlt 10 évben több mint 2500 tonnát gyűjtött be a lakossági szelektív gyógyszerhulladék begyűjtését végző nonprofit cég. Dr. Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai elnöke szerint ennek az az oka, hogy egyre több ember figyel oda a környezetére, egyre többen értesülnek a gyógyszerhulladék-gyűjtő rendszer működéséről. Mégis van némi bizonytalanság abban, hogy mit, hogyan és hova vihetünk, pedig ha rosszul csináljuk, az nagyon veszélyes lehet. A szakember a Pénzcentrumnak egyebek között arról beszélt, hogy a jogszabályi rendelkezések értelmében

az összes lejárt, nem szükséges vagy már nem felhasználható készítmény gyógyszerhulladéknak számít, amit szelektíven kell gyűjteni. Ez alól nincsen kivétel.

Nem mindent lehet a gyógyszertárakban leadni

A jogszabály kétféle gyógyszerhulladékot különböztet meg. Az egyik típusba az egyszerűbb készítmények tartoznak, mint például a tabletták, kapszulák, szirupok, kenőcsök és hasonló készítmények. A másik típusba azok a készítmények tartoznak, melyek használata során fennáll a sérülés veszélye, mint például az injekciós tűk és fecskendők, valamint az infúziós szerelékek esetében.

Ezeket a veszélyes hulladékokat szintén szelektíven kell gyűjteni, és az erre szolgáló gyűjtőhelyen kell őket leadni, erről érdemes a legközelebbi kórháznál vagy szakrendelőnél érdeklődni.

Országszerte összesen 4166 gyűjtőponton, csaknem 2300 patikában, és számos más gyógyszerárusító helyen, például benzinkutaknál találhatók meg azok a zöld konténerek, amelyekbe a háztartásban keletkezett, lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszereket le lehet adni. A legfontosabb kérés ilyenkor a betegek felé, hogy

soha ne tegyenek törött üveget, illetve injekciós tűt, valamint infúziós szereléket a kidobandó gyógyszerek közé, mert ezek könnyen sérüléseket okozhatnak.

A szennyezett tűk szúrása miatt fennáll a fertőzés kockázata, ezért mindig nagyon komolyan kell venni ezeket az eseteket.

A szakember arról is beszélt, hogy a nagy mennyiségű gyógyszerhulladékot a vényköteles gyógyszerek adják, épp ezért fontos, hogy amennyire csak lehet a gyógyszerek helyes alkalmazása mellett figyeljünk arra is, hogy ne halmozzunk fel belőlük feleslegesen sokat. Ez a környezetünk védelme mellett a gyógyszerellátás szempontjából is fontos, hiszen a fel nem használható támogatott készítmények esetében nem csak a készítmények vesznek el, hanem a hozzájuk adott támogatás is kárba vész.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×