A Solar Decathlon mára a világ egyik legjelentősebb építészeti innovációs versenye, aminek a rendezési jogát az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) nyerte el 2019-ben. Ez a tizenhatodik ilyen verseny a világon, és a negyedik Európában, ebben a térségben az első, mióta 2002-ben az amerikai kormány útjára indította azzal a küldetéssel, hogy a napenergia, a zöld technológiák, illetve a sokat emlegetett cirkularitás terjedjen el az épített környezetben - mondta el az InfoRádióban Buday-Malik Adrienn, az ÉMI fejlesztési igazgatója.
"Olyan házakat építenek az innováció terén versenyző egyetemisták, amelyek kizárólag napenergiával működnek, és ilyen innovatív zöld technológiákat alkalmaznak"
- ecsetelte Buday-Malik Adrienn.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy komplex tervezési folyamaton keresztül mindenkinek másfél éve van elkészülnie a házával, több tervdokumentációt be kell nyújtani, illetve
a házakat valóságosan meg kell építeni, így ezek ott állnak most Szentendrén,
az ÉMI tudományos és technológiai parkjában.
Az épületek fő célja, hogy közel nulla energiával működjenek, az áramot, a világítást és a fűtést is a napfényből meg tudják oldani.
Integrálhatnak egyéb technológiákat is, így az esővíz vagy a szennyvíz kezelése sem mindegy.
A házakat folyamatosan figyelik működés közben, július 13-ától pedig mindenki láthatja Szentendrén a jövő házait. Noha július 28-ig tart csak a versenyidőszak, a látogatókat szeptember végéig várják.
Az ÉMI igyekszik minél több épületet megtartani, hiszen 2020-ban az ÉMI egy mintaházparkot hoz majd létre, ami látogatóközpont is lesz.