2025-ben legfeljebb 804,5 forintot lehet elkérni egy vendégéjszakáért mint idegenforgalmi adót (tavaly 680 forint volt a maximum) – arról a települések saját hatáskörben döntenek, hogy ebből mennyit kérnek el. A fizetendő díjat a legtöbb település tételesen határozza meg, vagyis éjszakánként és vendégenként egy fix díjat kell fizetni, csak ritka eset, hogy a díj százalékos (legfeljebb 4 százalék) valamely egyébként is fizetendő költségből (például a szállásdíjból).
A Pénzcentrum azt vizsgálta meg, hogyan élnek idén a lehetőséggel a települések – az derült ki, hogy vannak települések, ahol 800 forintra emelték az adót, máshol csak az idei évtől vezették be, miközben két településen eltörölték, egy helyen pedig csökkentették a közteher mértékét.
2025-ben 32 olyan település vezetett be idegenforgalmi adót, ahol eddig nem kellett az eltöltött vendégéjszakákért fizetni. Köztük van Budapest két kerülete is. Az újonnan bevezetett díjak 200 és 800 forint között mozognak, vagyis van ahol kapásból a maximumot célozták meg az önkormányzatok.
Az összeállításból kiderül, hogy
- építményadót 19 településen vezettek be 2025-től, és 182 településen változtatták meg a mértékét,
- telekadó 29 településen lett az idei évtől, és 99 településen változott meg a mértéke,
- a magánszemélyek kommunális adóját 26 település vezette be,
- helyi iparűzési adó pedig 27 településen lett az idei évtől, és 52 település pedig változtatott a mértékén.
A lap azt is kiderítette, hogy az önkormányzatok még számos jogcímen jutnak bevételhez, így létezik már
- települési adó
- kerítésadó
- motoros vízijárművekre kivetett adó
- stégadó
- horgászházadó
- településkép-védelmi adó
- magas építményekre kivetett adó