A világban minden tizedmásodpercben történik egy kibertámadás, és míg 2024-ben hozzávetőleg 10 ezer milliárd dollár kerül így a bűnözők birtokába, addig 2029-re ez az összeg globálisan, már a 15 és fél ezer milliárd dollárt is meghaladhatja – hangzott el a Magyar Bankszövetség, az OTP Bank, az ORFK és az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központjának közös kibervédelmi háttérbeszélgetésén.
"Ma Magyarországon minden nap 72 millió forintot, egy háznak, egy lakásnak az árát teszik magukévá a kiberbűnözők. Jönnek a karácsonyi ünnepek, a klasszikus időkben azt mondtuk el ilyenkor, hogy figyeljünk oda a zsebesekre a karácsonyi vásárban, a bevásárlóközpontokba, most azt mondjuk el, figyeljünk a zsebesekre az online térbe is" – mondta Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség kommunikációs főtitkárhelyettese.
Sonjic László, az OTP Bank Informatikai és Bankbiztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója arról is beszámolt, hogy 2023-ban Magyarországon a kibertérben a csalók mintegy 25 milliárd forint kárértéket okoztak csaknem 12 ezer sértettnek. "Ebben az évben az azonos időszakokat összehasonlítva mintegy 13 százalékkal csökkent az elkövetés, mind a kárérték, mind pedig az elkövetések száma" – mondta a szakember.
Halász Viktor, az ORFK Kiberbűnözés Elleni Főosztályának szakértője arról beszélt, hogy a kiberbűnözők minden évben új technikákkal próbálkoznak. Jelenleg a legjellemzőbbek a hamis banki telefonhívások, de sok áldozatot szednek a hamis online webshopok, valamint a hamis csomagküldéssel és a hamis befektetésekkel kapcsolatos csalások. Az elkövetők tipikus célközönsége a szakértő szerint az idősebb korosztály. "A módszereknek az alapvető magja gyakorlatilag ugyanaz: megpróbálnak valahogy az áldozat bizalmába férkőzni, hiszen a leggyengébb láncszem mindig az ember" – emelte ki Halász Viktor.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy elterjedőben vannak az úgynevezett romantikus csalások. Az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központjában jelentkezett például egy olyan nő, aki több millió forintot utalt át évek alatt egy ismeretlen külföldi férfinak. Volt olyan áldozat is, aki egy linkre kattintva hozzáférhetővé tette valamennyi titkos adatát bankszámlájához, amit így le is nulláztak a bűnözők. Az áldozatsegítő központ egyébként pszichológiai és azonnali pénzbeli segítséget is nyújt annak, aki ilyen helyzetbe kerül.