A Magyar Orvosi Kamarával is egyeztetett a Belügyminisztérium arról a több egészségügyi szakszervezet által kifogásolt törvénytervezetről, amely az ágazat munkaszervezési szabályait módosítaná. A szervezet főtitkára szerint elfogadhatatlan a javaslat.
A Magyar Orvosi Kamara szerint a törvénytervezet kevesebb pénzért és pihenésért cserében több munkát követelne meg az egészségügyi dolgozóktól – mondta az InfoRádióban Svéd Tamás, a köztestület főtitkára. Szerinte a dolgozókat ez a törvénytervezet további munkavégzésre kötelezné, akár a korábban önként vállalt túlmunka helyett kötelező jelleggel is, tehát az eddigi kettő helyett ezután már akár hat ügyeletre lehetnének kötelezhetők.
Kevesebb pénzhez és kevesebb pihenéshez jutnának a dolgozók, pedig egy ügyelet után kötelezően legalább 11 óra pihenés járt egy dolgozónak, összesen 8 óra pihenőidő járna két ügyelet között, ez alapján akár két egymást követő hétköznapon is be lehetne osztani az embereket ügyeletre. Mostantól a törvényi szabályozás jelenlegi formája szerint akár a várandós kismamák, akár a krónikusan beteg orvosok is presszionálhatók ügyelet elvállalására – sorolta a kifogásaikat a főtitkár.
Hozzátette azt is, hogy eddig ezt az orvosok ezt saját vállalásuk alapján, a család, a szabadidő rovására, önként vállalták, mostantól erre akár kötelezhetők lennének. A tervezet szerint a beosztásról a kórház vezetése döntene, ez pedig magában hordozza a nyomásgyakorlás lehetőségét is.
"Ennek tömeges felmondás lehet a következménye"
– jelentette ki az orvosi kamara főtitkára. Mint mondta: azok, akik eddig bizonytalanok voltak, hogy a közellátásban maradjanak-e, ezeket a változásokat egy komoly pofonnak élnék meg, míg a nyugdíjas korúak közül többen választanák akár a nyugdíjat. És az is fenyeget, hogy tovább csökken az egészségügyi dolgozók létszáma, noha eddig súlyos volt a hiány.
"Az orvosi kamara jelenleg azt tudja eredményként felmutatni, hogy a törvénytervezet egyelőre nem kerül az Országgyűlés elé, hanem folytatódnak az egyeztetések" – mondta az InfoRádióban Svéd Tamás, a köztestület főtitkára.
KAPCSOLÓDÓ HANG
KezdőlapBelföldMOK: orvosok és ápolók tömeges felmondása várható, ha nem változik a törvénytervezet
A tapasztalt pedagógusoknak nem okozhat gondot a most zajló vizsga a Nemzeti alaptantervről (NAT) és az óvodai nevelés országos alapprogramjáról – mondta Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Lapértesülések szerint november 19-ig a pedagógusok 80 százaléka már regisztrált, és több mint 59 százalékuk teljesítette a vizsgát.
A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.