Május 6-án lépett életbe az a rendelet, miszerint a fiókgyógyszertárakban nem szükséges a gyógyszerész fizikai jelenléte, a munkát távfelügyeletben is elláthatja, helyette a szakasszisztens vezeti majd a fiókpatikát.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint az új szabály egy
hibás helyzetértékelésből született rossz válasz,
a jellemzően kistelepüléseken működő fiókgyógyszertáraknak ugyanis elsősorban nem munkaerő-problémái vannak. Hankó Zoltán úgy látja, a valódi gond az, hogy ezeket a kis patikákat nem éri meg fenntartani. Mint fogalmazott, a politikának az volt a deklarált szándéka, hogy a fiókgyógyszertárak bezárását leállítsa, de ez nem oldja meg a problémák forrását, mert az abból fakad, hogy ezek a fiókpatikák olyan 1000-1500 lakosú kis településeken működnek, ahol nincs olyan mennyiségű gyógyszerre és egyéb, ott forgalmazott termékre igény, ami gazdaságos tenné a működtetést.
"Ahhoz, hogy ezeket a fiókgyógyszertárakat hosszú távon meg lehessen menteni, a gazdálkodási problémákat kellene rendbe tenni. Korábban is, az utóbbi időben is folyamatosan jeleztük, hogy ezeknek a fenntartásához valamilyen többletforrás biztosítására van szükség, sőt jeleztük azt is, hogy adott esetben ennek a pluszforrásnak egy meghatározott része akár a gyógyszerpiac, illetve gyógyszerágazati forrásokból is biztosítható lenne. Volt már ilyen" – mondta Hankó Zoltán.
A május 6. óta érvényes szabály szerint ha nincs gyógyszerész a patikában, biztosítani kell, hogy 15 percen belül telefonon elérhető legyen. Friss tapasztalatok még nincsenek az elnök szerint, mert még nyolc napjuk van a gyógyszertáraknak kérvényezni a hatóságnál, hogy a fiókgyógyszertárakban továbbra is gyógyszerész jelenlétét biztosítsák. Ebben az esetben lehetőségük nyílik helyben is gyógyszerkészítésre, illetve a fokozottan ellenőrzött szereknek a forgalmazására, de ezekre eddig sem volt jellemzően igény a fiókgyógyszertárakban.
"Nyolc nappal a rendelet hatályba lépését követően lehetnek először nyitva úgy fiókgyógyszertárak, hogy ott nem lesz gyógyszerész. Az az előírás, hogy ezekben a fiókgyógyszertárakban 15 percen belül biztosítani kell szükség esetén gyógyszerésznek valamilyen konzultációját, de irreális elvárás az, hogy adott esetben egy beteg 15 percet várakozzon, ráadásul a lehetséges problémák jelentős hányada olyan, amelyiknek a felismeréséhez is gyógyszerész végzettségű szakemberre lenne szükség" – vélekedett Hankó Zoltán.