eur:
411.04
usd:
392.33
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Matthias Tunger/Getty Images

Kilőtt a nyugdíjasként foglalkoztatott pedagógusok száma

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint a nyugdíjasok valójában nem megoldják, hanem elfedik a valós pedagógushiányt.

Összesen 6288 nyugdíjas pedagógust foglalkoztatnak jelenleg a köznevelési intézményekben – írja a Népszava a köznevelési információs rendszer 2024. február 7-ei adataira hivatkozva. Az Oktatási Hivataltól kikért dokumentum alapján rövid idő alatt drasztikusan nőtt a nyugdíjasként foglalkoztatott pedagógusok száma. A Belügyminisztérium ugyanis tavaly ősszel azt írta a portálnak, hogy a 2022/2023-as tanévben 2479 nyugdíjast alkalmaztak közalkalmazottként pedagógus munkakörben, a nyugdíjas óraadó pedagógusok száma pedig 1863 fő volt. Vagyis összesen 4342 nyugdíjas tanár dolgozott az előző tanévben. Mindezek alapján 44,8 százalékkal nőtt a nyugdíjas tanárok száma a köznevelésben egyetlen tanév alatt.

A közoktatásban dolgozó pedagógusok száma közel 122 ezer, vagyis 5 százalékuk már nyugdíjasként dolgozik.

A portál arra vonatkozóan nem kapott adatot, hogy a szakképző intézményekben mennyi nyugdíjas pedagógus, oktató dolgozik, az Oktatási Hivatal szerint ezt a nyilvántartást a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) vezeti. Az NSZFH azonban pedig azt válaszolta a lapnak, hogy a nyugdíjasok létszámát nem tartják nyilván.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke meglepőnek, sőt hihetetlennek tartja, hogy egyik hivatal sem tudja, a szakképző intézményekben mennyi nyugdíjas oktatót alkalmaznak. Totyik Tamás azt mondta, a PSZ mintegy 9 ezer főre becsülte a nyugdíjas pedagógusok, oktatók számát az oktatási-nevelési intézményekben, ezt most alátámasztják az OH, de még az NSZFH hiányzó adatai is, szerinte ugyanis a szakképzésben 2500 körüli lehet a nyugdíjasként visszafoglalkoztatott oktatók száma. A PSZ elnöke úgy véli, a nyugdíj mellett dolgozó pedagógusok száma kifejezetten magas, s bár a kormány a tanárhiány miatt egyszerűsített a visszafoglalkoztatás szabályain, a nyugdíjasok valójában nem megoldják, hanem elfedik a valós pedagógushiányt, még akkor is, ha egyes intézményekben átmenetileg enyhíthetik a hiánnyal járó kihívásokat.

A kormány 2022 nyarán, akkor még átmenetileg egyszerűsített a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatásán: egy évre, vagyis 2023. augusztus 31-ig tették lehetővé, hogy nyugdíjazás után is lehessen teljes állásban tanítani a nyugdíj megtartása mellett. Tavaly májusban ezen úgy módosítottak, hogy az időkorlátot eltörölték, az idős pedagógusok számára pedig azt is lehetővé tették, hogy az érettségi vizsgák és az országos középiskolai tanulmányi versenyek szervezésében is részt vehessenek.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×