eur:
406.45
usd:
369.48
bux:
83028.96
2025. április 4. péntek Izidor
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető egy óriáskivetítőn, amely a legutóbbi észak-koreai rakétakilövésről tudósít Tokióban 2022. szeptember 4-én, miután a rezsim közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát indított a kínai határ közelében levő Csagang tartományból. A rakéta kelet felé haladva átrepült Japán felett, mintegy 4500 kilométeres távolságot és 970 kilométeres magasságot érve el. Több mint nyolc hónapja ez volt az első észak-koreai középhatótávolságú rakéta indítása.
Nyitókép: MTI/EPA/Majama Kimimasza

Háborúzni készül Kim Dzsong Un

A háborús előkészületek fokozására szólított fel az észak-koreai vezető a Koreai Munkapárt Központi Bizottságának évzáró plenáris ülése második napján csütörtökön.

Beszédében Kim Dzsong Un a lőszergyártásért, a nukleáris fegyvergyártásért, valamint a polgári védelemért felelős szektort is megszólította - számolt be a KCNA észak-koreai állami hírügynökség.

Kim szerint az Egyesült Államok "példátlan mértékű provokációi miatt" a Koreai-félsziget biztonsági helyzete rendkívül veszélyessé vált, és az "antiimperialista állammal" ápolt stratégiai kapcsolatok szorosabbra fűzését nevezte meg célként.

Kitért arra is, hogy Phenjan a múlt héten nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát bocsátott fel, mellyel szerinte Észak-Korea bebizonyította, hogy ellenségei esetleges nukleáris provokációjára habozás nélkül képes lenne megfelelő választ adni.

A rakétakilövés után nem sokkal dél-koreai és japán szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy az ilyen típusú rakéta jóval nagyobb távolság megtételére is képes, és az Egyesült Államokban is szinte bárhol landolhatott volna.

Észak-Korea az utóbbi időben szorosabbra fűzte kapcsolatait a többi között Oroszországgal, az Egyesült Államok pedig azt vetette Phenjan szemére, hogy katonai támogatást nyújt Moszkvának az orosz erők Ukrajna elleni háborújához, melyért cserébe Moszkva hozzájárul az észak-koreai hadiipari fejlesztésekhez.

Kim más, kulcsfontosságú szektorok megerősítését is szorgalmazta, a többi között példaként említve az acélgyártást, a szénkitermelést, valamint a vidékfejlesztés fontosságát is aláhúzta.

Ugyancsak csütörtökön Jun Szok Jol dél-koreai elnök ellátogatott a két Korea közötti határhoz közeli Jeoncseon megye támaszpontjára, ahol megtekintette a védelmi egységeket. A bázison elmondott beszédében az államfő azonnali válaszlépést helyezett kilátásba Észak-Korea bármely provokációjára.

Jövőre Dél-Koreában parlamenti választásokat, az Egyesült Államokban pedig elnökválasztást tartanak, a dél-koreai hírszerzés pedig csütörtökön azt közölte, nem kizárt, hogy a voksolások közeledtével nő az észak-koreai katonai provokációk száma.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: lehet, hogy Vlagyimir Putyin ennél is messzebb menne

Kaiser Ferenc: lehet, hogy Vlagyimir Putyin ennél is messzebb menne

Több európai ország hírszerzése szerint Oroszország 2030-ig próbára akarja tenni a NATO kollektív biztonsági rendszerét, és újabb háborút robbantana ki Európában. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense elmondta: lehet olyan forgatókönyv Moszkvában, hogy megnézzék, a NATO blöfföl-e az 5. cikkellyel.

Országszerte zárlatokat vezetnek be a gazdaságok a száj- és körömfájás miatt

Országszerte egymás után vezetik be a legszigorúbb óvintézkedéseket az állattartó telepek a ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt, még a Győr-Moson-Sopron vármegyei fertőzési gócoktól több száz kilométerre is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Rég nem látott félelem söpör végig a tőzsdéken

Rég nem látott félelem söpör végig a tőzsdéken

Tegnap nagyon csúnya esés indult a világ tőzsdéin, ma pedig csak még tovább durvul az eladói hullám. Mindez annak tudható be, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy a világ szinte összes országával szemben büntetővámokat vezet be.  Ma az ázsiai piacokon is nagyon rossz volt a hangulat, és Európában is egyre meredekebb esést láthatunk, szektorszinten a bankrészvények teljesítenek rendkívül rosszul, a tegnapi 5 százalék fölötti esést követően tovább adják a befektetők az OTP-t. A klasszikus menekülőeszközök ma sem működnek, hiszen esik az arany és az ezüst árfolyama, a közmű vállalatok részvényei viszont ideiglenesen jó fedezéknek bizonyulnak. Amerikában szintén nagy esést láthatunk a tőzsdéken, hiába érkezett korábban kedvező foglalkoztatottsági adat. A félelemindex is bejelzett, rég nem látott pánik söpört végig a befektetőkön.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×