Mint az Infostart is megírta, az igazságszolgáltatáshoz köthető jogszabályokra bólintott rá szerdán Brüsszel, így érkezhet 10 milliárd eurónyi be nem fagyasztott uniós forrás Magyarországra, az EU 7 éves költségvetéséből. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az InfoRádióban csütörtök reggel megerősítette, több mint 10 milliárd eurót érintő döntésről van szó, közel 4000 milliárd forintról.
"Tulajdonképpen annak a nyugtázását jelenti ez, hogy az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek tekintetében
minden olyan észrevételt, amely a jogállamisággal, illetve az igazságszolgáltatás tekintetében kapcsolatban felmerült az Európai Bizottság részéről, a magyar kormány kezelni tudott
az elmúlt időszak lépéseivel" - szögezte le.
Hogy mire költhető el a pénz - azok után, hogy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a napokban úgy fogalmazott: ha jön uniós pénz, abból juthat a tanárok béremelésére is -, arról elmondta, kötöttséget csak az jelent, amit tavaly decemberben az Európai Bizottsággal aláírt partnerségi megállapodás, illetve a Bizottság által jóváhagyott operatív programok által jelentett kötöttségek.
"Szakpolitikai kötöttségek vannak, de ezek mind olyanok, amelyeket a magyar kormány korábban saját maga számára jelölt meg célként; vannak operatív programok, azoknak vannak egyes szakpolitikai célterületei, és összességében van az a nagy célkitűzés, amelyet az előző kormány a 2021-2027-es pénzügyi időszakban Magyarország számára célként megjelölt, mely szerint az EU öt legélhetőbb tagállama közé tartozzunk."
A továbbra is befagyasztva várakozó összeget "felfüggesztett összegnek" nevezte Navracsics Tibor.
"Ez három operatív program 55 százalékát jelenti:
- infrastrukturális, közlekedési operatív programok (IKOP)
- környezetvédelmi, energetikai programok (KEOP)
- területi és településfejlesztési programok (TOP).
Ezek egyenként 1600-1700 milliárd forint körüli programok, ennek a 45 százaléka tehát elérhető. De van olyan operatív program a TOP-nál, ahol a magyar költségvetés már megelőlegezett jócskán pénzeket, ennek megfelelően történtek pályázati kiírások is, több mint 45 százalék értékben. Ezekben az esetekben az operatív programok zavartalanul működnek. Tehát nagyobb arányban vannak kiírva programok, mint amilyen mértékben ezt a tanácsi döntés lehetővé tette" - részletezte a területfejlesztési miniszter.
A felfüggesztett pénzekkel kapcsolatban tovább folynak a tárgyalások, hiszen vannak még olyan észrevételek a Bizottság részéről, amelyeket kezelnie kell a kormánynak, és ahol kételyek eloszlatására van szükség.
"Most jön egy lélegzetvételnyi idő, aztán a kohéziós pénzek ügyében folytatjuk a tárgyalásokat" - tette hozzá. "Hasonlóképpen az újjáépítési alap tekintetésében is, itt szintén az EB és aztán a Tanács is hozott olyan döntést nemrég, amellyel jóváhagyta a magyar nemzeti újjáépítési tervet, amelynek köszönhetően
460 millió eurónyi összeg fog érkezni várhatóan február végéig.
Ez előleg projektekre. Természetesen itt is folyamatos tárgyalásokban, kapcsolatban vagyunk."
Az Erasmus program folytatódásában nagyon bízik, nem egészen érti viszont az Európai Bizottság "szabódását" az ügyben.
"Októberben már hüvelykujjnyira voltunk a megállapodástól, azóta viszont azt látjuk, hogy halogat az EB. Emögött is azt látom, hogy az Európai Parlament olyan vehemenciával helyezi nyomás alá az Európai Bizottságot, nehogy megállapodjon velünk, ami a Bizottságban félelmet kelt. Az elmúlt napokban is levelet írtak ebben a témában a frakcióvezetők, hogy nehogy nekünk uniós forrásokat merjenek nyugtatni. Ehhez képest az Európai Bizottság meghozta a döntését, úgyhogy optimisták vagyunk, hogy hamarosan áttörés születhet" - mutatott rá az InfoRádióban Navracsics Tibor.