eur:
407.9
usd:
388.08
bux:
85171.51
2025. január 24. péntek Timót
Nyitókép: Facebook/Budapest Airport / Baranyi Róbert

Elemzés: lassan éled a légiforgalom, Budapest az élen

A budapesti Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren a járvány utáni visszarendeződés mértéke a nemzetközi átlag fölött van.

Tavaly novemberben a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) által közzétett, tavalyi első háromnegyedévre vonatkozó adatok alapján a globális légiutas-forgalom csaknem elérte a világjárvány előtti, 2019-es szint háromnegyedét – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány sajtóközleményéből.

Ez 57 százalékos növekedést jelent a 2021-es adathoz képest. Az IATA főigazgatója szerint a légi közlekedés iránti kereslet a gazdasági és geopolitikai bizonytalanságok ellenére is folyamatosan nő.

Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány
A világjárvány csúcsán a globális légiforgalom a 2019-es szint töredékére, mintegy 80 százalékkal mérséklődött. Az utazási kedv 2021 óta fokozatosan tér vissza. Az éves alapon mért visszarendeződés adott időszakban mindig azokban a régiókban a legjelentősebb, ahol éppen feloldják a koronavírus-járvány miatti utazási korlátozásokat, majd mérsékeltebb ütemre vált a helyreállás.

Ennek következtében a Kínától Új-Zélandig terjedő régióban az utazások 464,8 százalékkal emelkedtek a tavalyi évhez képest. A hatalmas növekedés néhány héttel azután következett be, hogy Japán, Hongkong és Tajvan enyhített a szabályokon. Kiugró eltérést továbbra is Kína mutat, ahol a zéró-Covid politika miatt a határok zárva voltak, és a szeptemberi kereslet 46,4 százalékkal csökkent 2021 azonos időszakához képest.

  • Eközben Közel-Keleten a légitársaságok forgalma 150 százalékkal nőtt.
  • Az észak-amerikai és a latin-amerikai légitársaságok 129 százalékos, illetve 99 százalékos bővülést tapasztaltak.
  • Az afrikai légitársaságok forgalma 91 százalékkal,
  • míg az európai légitársaságoké 78 százalékkal nőtt.

Az adatok alapján

még 109 országban vannak utazási korlátozások, 118 teljesen nyitott a beoltott utazók előtt.

Emellett fontos tényező, hogy a légiforgalom ugyan fellendülőben van, de az elmúlt években a "repülésmentes" mozgalmak megjelenése sok utazót arra ösztönzött, hogy a fenntarthatóbb közlekedési módok felé forduljon.

Magyarországon a budapesti nemzetközi repülőtéren 2022 októberében 1 169 679 érkező és induló utas fordult meg, ami 220 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A visszarendeződés mértéke a nemzetközi szinten mért átlag felett van. Az októberi adat a 2019-es 79 százalékának felel meg, de 2022 nyári hónapjaiban 80-82 százaléka körül mozgott.

A Budapest Airport 2023-ra jelezte a 2019-es forgalom teljes visszaépülését, ám az elhúzódó energiaválság, az infláció és a további gazdasági nehézségek miatt a korábban jelzetteknél lassabb ütemű lehet a helyreállás.

Az Economist Intelligence Unit előrejelzése alapján

a globális turizmus 2023-ban harminc százalékkal bővülhet a 2022-es 60 százalékos növekedést követően, de a világjárvány előtti szint alatt marad.

Az IATA előrejelzése szerint a globális légiutas-forgalom 2023-ban várhatóan eléri a 2019-es szint 85,5 százalékát, miután a 2022-es év egészében 70,6 százalékos szinten fog zárni. Emellett a légitársaságok 2019 óta először 2023-ban lehetnek nyereségesek.

Nagy kockázatot az üzemanyagköltségek jelentenek, ami mellett a dollár erősödése is fontos tényező lehet. Az amerikai fizetőeszköz szinte minden devizával szemben erősödött 2022-ben. Ha a dollár erős szintet mutat 2023-ban is, az amerikai székhelyű légitársaságok lesznek a legnagyobb valószínűséggel nyereségesek, míg a többi régió légitársaságai továbbra is nehézségekkel küzdhetnek az új évben.

Címlapról ajánljuk

Az aschaffenburgi merénylet után új szigort ígér a migránsok kezelésében a CDU is

A bajorországi Aschaffenburgban történt, egy afgán menekült által végrehajtott, két halálos áldozatot követelő merénylet miatt felforrósodott a légkör a február 23-i előre hozott parlamenti választások előtti kampányban. Az illegális bevándorlás elleni harcot valamennyi párt zászlajára tűzte, de éleződnek a kölcsönös vádaskodások.
VIDEÓ
A hét végére elfogyott az amerikai tőzsdék lendülete

A hét végére elfogyott az amerikai tőzsdék lendülete

Talán nem túlzás azt állítani, hogy ezen a héten Donald Trump mozgatta a tőzsdéket: volt szó a vártnál lazább kereskedelempolitikáról, masszív AI beruházásokról, és legújabban az amerikai elnök alacsonyabb kamatokat, és olcsóbb olajat irányzott elő a Világgazdasági Fórum során. A tőzsdék általában pozitívan reagáltak Trump kijelentéseire, tegnap az S&P 500 új történelmi csúcsot döntött, amelyet ma további emelkedés követett az ázsiai tőzsdéken. Az ázsiai hangulatot az is támogatta, hogy Trump egy interjújában azt mondta, hogy a Hszi Csin-ping elnökkel folytatott legutóbbi beszélgetése barátságos volt, és úgy vélte, hogy kereskedelmi megállapodást tud kötni Kínával. Eközben az európai piacokon ma is többnyire kitartott az emelkedés, csak az amerikai piacnyitás közeledtével kezdtek veszíteni a lendületükből az európai indexek, miután az amerikai tőzsdék lefelé vették az irányt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×