Kásler Miklós közölte: a megítélt támogatás száz százalékos finanszírozást biztosít az 1,3 milliárd forint értékű projektnek.
A robotsebészeti technológia magyarországi megjelenésére húsz éve vár a szakma – emiatt a tárcavezető örömét fejezte ki amiatt, hogy több szakmai terület - urológia, nőgyógyászat, tüdősebészet, fej-nyaki sebészet - használhatja a világszínvonalú berendezést.
A Robotsebészet bevezetése Magyarországon elnevezésű projektben - amelyet az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program finanszíroz - a lipcsei egyetem ad szakmai hátteret a két intézmény szakembereinek.
Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója elmondta,
a beszerzés része a két robotsebészeti eszköz és a hozzájuk tartozó két ultrahangkészülék laparoszkópos fejjel.
Az eszközöket az év végén telepítik és vállalták, hogy a két intézet 100-100 robotsebészeti urológiai és nőgyógyászati beavatkozást végez el a projekt lezárultáig.
Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet főigazgatója arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban az intézményben felújították a műtőket és az urológiai osztályt is, ide telepítik majd az új eszközt.
Tenke Péter, a kórház urológiai osztályának vezetője a berendezést bemutatva elmondta: a robotsebészetet 20 éve alkalmazzák a gyógyításban világszerte, eddig ötmillió beteget operáltak ilyen módszerrel. A robotsebészetben folyamatos az innováció, 2250 szabadalmat fogadtak el és 1500 új szabadalom vár befogadásra.
Elmondása szerint a sebész négy robotkarral dolgozik, ezek olyan eszközöket mozgatnak, amelyek végződései jóval meghaladják az emberi csukló mozgáslehetőségét, így
sokkal precízebb beavatkozás végezhető.
A műtéti terület 10-15-szörösre nagyítható, a folyamatot az operáló orvos három dimenzióban látja.
Az uniós projekt 2021. február 20-án indult és a tervek szerint 2023 februárjában zárul.