Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 10. szombat Melánia
Nyitókép: Pixabay

Járványügy - új helyzet állt elő, már tudni, mi "nem lesz"

Gulyás Gergely a Kormányinfón a kevés bejelentés mellett elsősorban olyan közlésekkel állt elő, amelyek tiszta helyzetet teremtettek aktuális értesülésekkel kapcsolatban - lazításról, területileg eltérő korlátozásokról, a nyitás időpontjáról, a járvány tetőzéséről és a szájmaszkszabályokról.

A vártnál kevesebb bejelentés hangzott el a csütörtöki Kormányinfón, a szerdai ülése után a kormány jobbára hagyta az embereket találgatni arról, milyen új szabályok jönnek március 22. után, amikor is "lejárnak" a két hete érvényben lévő rendkívüli intézkedések (kivéve a digitális oktatásra vonatkozó, mert az április 8-ig, a tavaszi szünetig tart).

Az új szabályok részletezése helyett azonban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentős részben arról beszélt, mi "nem lesz" hétfőtől:

  • nem várható lazítás: úgy tűnik, fennmaradnak a két hete érvényben lévő szigorú intézkedések, vagyis nem nyitnak ki az óvodák és az általános iskolák hétfőtől, nem szabadulunk az általános közterületi maszkviseléstől, jórészt a szolgáltatások sem hozzáférhetőek, a kivétellistán szereplő boltokon kívül pedig továbbra sem nyithat ki senki
  • bár korábban Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője lehetségesnek nevezte, ez alapján pedig a sajtó is bőven foglalkozott vele, nem kerül sor területileg eltérő járványügyi korlátozásokra - az ezzel kapcsolatos írásokat Gulyás Gergely álhíreknek minősítette
  • alapvetően nyitási időpontot is sokan vártak volna a Kormányinfón - mint az Infostart is megírta, egyes értesülések szerint az újranyitási terv részleteit "kellett volna" bejelentenie a kancelláriaminiszternek -, ehelyett csak azt lehetett megtudni, csütörtök este 8 órakor lezárul a nyitással kapcsolatos nemzeti konzultáció, ennek eredményeiről pedig valamikor a hét végén beszámol a kormány
  • más országok mintájára többen úgy sejtették, kötelező lesz az FFP2-es szájmaszk viselése is, de ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely egyértelmű volt: nincs és nem is lesz ilyen szabály
  • az ATV-n is szárnyra kelt vitát is kommentálta: nincs még platón a járvány, még csak tartunk a harmadik hullám csúcsa felé, de a járványügyi szakemberek szerinti legrosszabb forgatókönyv szerint is elérjük azt március végéig, amikortól meredek zuhanás következhet az adatokban.

Amit biztosan tudni lehet, az az, hogy a nyitást a beoltottak számától teszik függővé, de magát a számadatot nem jelölte meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Pénteken sok minden eldőlhet, Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz az operatív törzs ülésén, majd a Kossuth rádióban hosszabb interjúban számol be az intézkedésekről - közölte Gulyás Gergely.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a Fidesz-kongresszuson: 20 év kormányzás után is kész vagyok a feladatra

Orbán Viktor a Fidesz-kongresszuson: 20 év kormányzás után is kész vagyok a feladatra

Országos kongresszuson mutatta be a Fidesz–KDNP a 106 egyéni képviselőjelöltjét a 2026-os országgyűlési választások előtt. A kongresszus mottója: „Fidesz – a biztos választás”. Orbán Viktor miniszterelnök felszólította a Fidesz-jelölteket, hogy a Lázárinfókhoz hasonlóan álljanak szóba mindenhol mindenkivel, és mindenképp beszéljenek a háborúról, a migrációról és a genderőrületről. Migránsok vagy biztonság? Gender vagy család? Béke vagy háború? – ez a választások tétje Orbán Viktor szerint.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×